Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Ali Gürgülü, 30 yıllık mahpusluğun ardından tahliye edildi. Yedi çocuk babası Gürgülü, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 1993 yılında gözaltına alındı ve günlerce işkenceye maruz kaldı. Ardından tutuklanan Gürgülü, yargılandığı Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gürgülü, tutuklu bulunduğu süre boyunca sırasıyla Batman, Şırnak, Çankırı, Midyat, Rize, Ordu ve Bingöl'de bulunan cezaevlerine sevk edildi.

Gürgülü, en son sevk edildiği Diyarbakır 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 30 yıllık mahpusluğun ardından tahliye edildi. Gürgülü, cezaevi önünde çok sayıda kişi tarafından çiçeklerle karşılandı. Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) Diyarbakır Şubesi üyeleri de Gürgülü'yü yalnız bırakmadı. Gürgülü ve yakınları, daha sonra Şırnak'ın Silopi ilçesine doğru hareket etti.

Gürgülü'nün, 1993 yılından önce de "yasaklı eşyayı cezaevine sokma" gerekçesiyle 1 yıl 6 ay cezaevinde kaldığı öğrenildi. Gürgülü, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta mahpus listesinde yer alıyordu.

Kaynak: (MA)