Aydın Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Aydın İl Jandarma Komutanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından “Bilişim Sistemlerini Kullanmak Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç Gelirlerini Kripto Varlıklar Üzerinden Aklama” suçlarını örgütlü olarak işleyen organize suç örgütüne yönelik çalışma başlatıldı.

“MAĞDURLARI SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN AĞLARINA DÜŞÜRMÜŞLER”

Suç örgütünün çok sayıda arkadaşlık, tanışma, sohbet ve buluşma konseptli web siteleri ve sahte sosyal medya hesapları tasarlayıp yayınladıkları, Web siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden ağlarına, düşürdükleri mağdurlarla öncelikle normal sohbet edip güven kazanarak mağdurların kişisel verilerini ve fotoğraflarını ele geçirdikleri tespit edildi.

“ŞANTAJ YAPARAK UZLAŞMA BEDELİ TALEP ETMİŞLER”

Örgütün ele geçirmiş oldukları mağdurlara ait kişisel verileri kullanarak oluşturdukları sahte dava, uzlaşma ve icra evraklarını, avukat kimlik fotoğraflarıyla birlikte mağdurlara gönderip şantaj yaparak uzlaşma bedeli, avukatlık bedeli, dava kapama bedeli adı altında defaten ödeme aldıkları belirlendi.

“SUÇ GELİRLERİNİ KRİPTO PARA BORSALARINDA AKLAMAYA ÇALIŞMIŞLAR”

Örgüt üyelerinin mağdurlardan elde ettikleri suç gelirlerini kripto varlıklara çevirerek çok sayıda kripto soğuk cüzdan ve yabancı kripto borsaları arası transfere tabi tutup karıştırmak suretiyle, izini kaybettirmek ve gayrimeşru kaynağını gizleyerek meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak yoluyla akladıkları tespit edildi.

“9 MİLYAR 411 MİLYONLUK PARA TRAFİĞİ”

Gerçekleşen karmaşık kripto para transfer trafiğinin takibi ve detaylı teknik analizi ile izini kaybettirmeyi amaçladıkları suç örgütüne ait gizli kripto cüzdanları deşifre edildi. Yurtiçi ve yurtdışı kripto varlık sağlayıcıları, bankalar, özel ödeme kuruluşları, internet servis sağlayıcılarından alınan verilerle nihayetinde MASAK ile koordineli yapılan çalışmalar sonucu işlem hacminin 9 milyar 411 milyon 527 bin 142 TL olduğu belirlendi.

“ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ”

Suç örgütünün hiyerarşik yapısı içerisinde yer alan ve suç faaliyetlerini organize bir şekilde işleyen 11 şüpheliye yönelik yürütülen planlı faaliyet kapsamında 56 mağdur tespit edildi. Şüphelilerin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi maksadıyla Aydın/Nazilli merkezli İstanbul, Mardin ve Iğdır olmak üzere 4 ilde eş zamanlı icra edilen operasyonda 9 şüpheli yakalanırken çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Adli işlemleri tamamlanan şüpheliler Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Kaynak: İHA