Kuzey Avrupa'da birçok ülke, Atlantik üzerinden gelip yoğun yağmur veya kar bırakan fırtınalar ve aşırı soğuklarla boğuşuyor. İskandinavya'da ulaşım sekteye uğrarken birçok ülkede okullar kapatıldı. Batı Avrupa'da da sert rüzgar ve yoğun yağmur nedeniyle seller meydana gelirken, en az bir kişi öldü.

İsveç'in Kvikkjokk-Årrenjarka bölgesinde hava sıcaklığının -43.6 dereceye kadar düştüğü, bunun ülkede son 25 yıldır kaydedilen en düşük sıcaklık olduğu belirtildi. Nordik bölgesinde aşırı soğuk, kar ve fırtına nedeniyle bazı köprüler kapatıldı, tren ve feribot seferleri askıya alındı. Çok sayıda okul da kapatıldı.

DANİMARKA'DA MOTOSİKLETÇİLERE UYARI

Danimarka'nın kuzey ve batı bölgelerinde rüzgar ve kar yoğunlaşırken, ülke çapında motosikletçilere zorunda olmadıkça yola çıkmama uyarısı yapıldı.

900 KİŞİLİK FERİBOT KOPENHAG'A YANAŞAMADI

900 yolcusu ile Norveç'ten Danimarka'ya giden bir feribot fırtına nedeniyle Kopenhag limanına yanaşamadı. Yetkililer, rüzgarın hız kesmesinin beklendiğini açıkladı. Norveç'in güneyindeki Kristiansand'da yoğun kar nedeniyle bütün okullar kapatıldı, otobüs seferleri de iptal edildi.

FİNLANDİYA'DA BİR KADIN ÖLDÜ

Finlandiya'nın kuzeyinde bir kadın kar fırtınası sırasında kayboldu. Çığ düşmesi nedeniyle öldüğü belirlenen kadının çocuğu aranıyor.

MOSKOVA'DA HAVA SICAKLIĞI OCAK ORTALAMASININ ALTINDA

Rusya'nın batısı da Sibirya ve kutup bölgelerinden gelen soğuk havanın etkisi altına girdi, Moskova ve bazı başka bölgelerde sıcaklık ocak ortalamalarının epey altına inerek -30 dereceye kadar düştü. Moskova, St. Petersburg ve bazı başka kentlerde turuncu alarm verildi.

İNGİLTERE'DE HENK ETKİSİ: BİR KİŞİ ÖLDÜ, SEL UYARISI YAPILDI

Avrupa'nın batısında ve biraz daha güneye inildiğinde ise hava sıcaklığı yükselse de 'Henk' adı verilen sert bir fırtına çıktı. İngiltere'nin Gloucestershire bölgesinde arabasının üzerine ağaç düşen bir kişi öldü. Fırtına nedeniyle İngiltere'de elektrik kesintileri ve ulaşım sorunu yaşandı. Ülkenin orta bölgelerindeki Northampton'da bulunan Nene Nehri'nin taşma riski nedeniyle sel uyarısı yapıldı, bazı evler tahliye edildi.

HOLLANDA'DA DA BİR ÖLÜ

Hollanda'nın büyük kısmına sert rüzgar etkili olurken, Eindhoven kentinde 75 yaşındaki bir adam bisikletten düşerek öldü. Polis açıklamasında, bisikletin rüzgar nedeniyle devrilmiş olabileceği belirtildi. Maastricht kentinde de Maas nehri çevresinde taşma riski nedeniyle uyarı yapıldı.

FRANSA'NIN KUZEYİ SELLE BOĞUŞUYOR

Fransa'nın kuzeyindeki Pas-de-Calais ve Nord bölgelerinde pazardan beri devam eden yoğun yağış nedeniyle 200 kişi tahliye edildi, 10 bin ev elektriksiz kaldı. Blendecques kasabasına giden yollar nehre dönünce sel uyarısı yapıldı. Yüzlerce kişilik kurtarma ekibinin gönderildiği bölgede, Manş Denizi'ne yakın kasabalardan 60 bin metreküp suyun konut alanlarına ilerlememesi için Çek Cumhuryeti, Slovakya ve Hollanda'dan da yardım alındı. Fransa'nın kuzeyi ile Belçika, Lüksemburg ve Almanya sınırına yakın bölgelere bugün için de sel ve rüzgar uyarısı yapıldı.

ALMANYA'NIN AŞAĞI SAKSONYA EYALETİNDE SEL

Almanya'nın da bazı bölgelerinde sel meydana geldi. En ağır etkilenen eyalet, ülkenin kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya olduü.

Editör: Beritan KAYA