Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Makbule Özer için verilen Adli Tıp Kurumu raporlarının yeniden değerlendirilmesine karar verdi. Cezaevine girmeyecek olan Özer için ev hapsi de uygulanmayacak.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 81 yaşındaki yüzde 61 engelli Makbule Özer için geçen yıl 'cezaevinde kalamaz' , bu yıl ise 'cezaevinde kalabilir' raporu veren Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas dairesinin raporları arasındaki çelişkinin giderilmesini istedi. Başsavcılık, çelişkinin giderilmesinin ardından Özer'in durumunun yeniden değerlendirilmesine karar verdi. Cezaevine girmeyecek olan Özer hakkında herhangi bir adli kontrol kararı da uygulanmayacak.

Artı Gerçek’in haberine göre, Makbule Özer'in oğlu Medeni Özer, “Aile cezalandırılmak istendi. Hrant Dink'in katilinin serbest bırakıldığı, çete üyelerinin salındığı bir ortamda 81 yaşında ve kendi ihtiyacını karşılamayacak birisinin cezaevine girmesi ne insani ne de hukuki olurdu. Kamuoyunun oluşması bizleri sevindirdi. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları duyarlılık gösterdi" dedi.

'Yeni kararı bekleyeceğiz'

Ailenin avukatı Fırat Ayan, "Savcılık, iki ATK raporu arasındaki çelişkilerin giderilmesini isteyecek. Birincisinde 'cezaevinde kalamaz' denilmişti, ikincisinde kalabileceği yönünde bir karar çıkmıştı. Bu yeniden değerlendirilecek. Ne kadar sürer bilmiyoruz. O süreç içerisinde Makbule Özer cezaevine gönderilmeyecek. Ev hapsi de uygulanmayacak. Yeni kararı bekleyeceğiz" dedi.

Kaynak: Artı Gerçek