HABER - Ali Çekdar KORKMA

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde söz alan Eren, “Cumhuriyetin, demokrasinin, seçme ve seçilme hakkının, anayasanın olmadığı dönemlerde dahi Diyarbakır kenti daha fazla adil yönetilmiştir. Evet, dokuz bin yılda yapılmayanı Diyarbakır kayyumu büyük bir maharetle yedi yıl içerisinde yapmayı başarmıştır” dedi.
Eren, “Diyarbakır’da çiftçilerin sorunu dururken; esnaf kan ağlıyorken, uyuşturucu kullanım yaşı 12 yaşın altına inmişken; insanlar pazarda sebze artıkları topluyor iken, Diyarbakır’daki depremde iş yerlerini, evlerini kaybeden binlerce insan sefalet içerisinde yaşıyorken; 21’inci yüzyılda hâlâ okulu olmayan, yolu olmayan, suyu olmayan köyler duruyorken kayyumlar yağmalama ve talan derdinde. Bu sorunları çözmek yerine, maalesef, belediyenin, Diyarbakır halkının kaynaklarını çalma peşinde” diyerek, kayyumların “Diyarbakır halkının mallarını ganimet olarak gördüğünü” savundu.

SEÇMEN TAŞIMA İDDİASI

Kayyumların devrettiği belediyeye ait hisseler, taşınmazlar ve tesislerden söz eden Eren, yerel seçim öncesi Kulp, Hazro ve Eğil’deki seçmenlerin adreslerinde değişikliklerin yapıldığı iddiasında bulundu. Muhalefete çağrı yapan Eren, “CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ne sesleniyorum: Siz eğer Eğil’e, Kulp’a, Hazro’ya, Şırnak’a, Iğdır’a ses çıkarmazsanız, yarın bu iktidar gelir, sizin kazandığınız belediyelere el koyar, kayyum tayin eder, belediyenin kaynaklarını talan eder” dedi.

Editör: Ali Çekdar KORKMA