HABER: Mehmet Mucahit CEYLAN

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, yaşanan yangın felaketiyle ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini suçlayarak hedef alan yazılı bir açıklama yaptı.

‘Yaşanan yangın felaketi üzerine kamuoyuna duyuru’ başlığıyla yapılan açıklamada DEM Parti’nin yapmış olduğu açıklamaların tamamen asılsız olduğu ileri sürüldü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere partilerinin belediye başkanlarının saat 02:30 sularında yangın kontrol altına alındıktan sonra olay yerinde görüldüğünün yer verildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çınar ilçemiz ile komşu ilimiz Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında çıkan yangın felaketine ilişkin olarak, devletimizin ilgili kurumlarına 22:15’te gelen ihbarla ekipler yangın alanına kısa sürede ulaşmış ve söndürme çalışmalarını başlatmıştır.

Olay yerine ilk ekip ve ambulans saat 22:35’te ulaşmıştır. Gece boyunca toplamda 24 adet ambulans, 3 UMKE timi ve 89 sağlık personeli, 11 araç ve 28 kişilik orman ekibi, 15 araç ve 60 personel ile itfaiye, 3 komando timi, 4 JÖH timi, 1 OYİ timi, 2 JASAT timi ve 100 jandarma personeli ile jandarma, 24 araç ve 98 kişi ile AFAD ekipleri, 10 itfaiye aracı ve 1 yangın söndürme uçağı ile yangına müdahalede bulunmuşlardır.

Ayrıca Çınar Kaymakamımız olayın akabinde yarım saat içinde alana intikal etmiş, Diyarbakır Valimiz ve İl Jandarma Komutanımız da saat 24:00 dolaylarında yine aynı şekilde alanda hazır bulunarak koordinasyonu sağlamışlardır.

Vatandaşlarımızın da yardımıyla traktörlerle yangının önü kesilerek büyümesi engellenmiştir. Yangının çıktığı bölgede inceleme yapılırken, çevre köylerde yaralı ve kayıp vatandaşlarımızın olduğu ihbarı üzerine ilgili mercilere ihbar edilmiş, kolluk kuvvetlerimiz çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Şanlıurfa, Mardin ve diğer çevre illerden de gelen AFAD, jandarma, orman ve diğer ekipler aktif şekilde müdahaleyi sürdürmüş, bu yoğun mücadele neticesinde saat 02:00 sularında yangın tamamen kontrol altına alınmış, soğutma çalışmalarına devam edilmiştir.

DEM Partisi’nin yapmış olduğu açıklamalar tamamen asılsız olup, gece boyunca sosyal medyada yaptıkları algı ve provokatif paylaşımlar dışında bir katkıları görülmemiştir. Ne yazık ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere partilerinin belediye başkanları saat 02:30 sularında yangın kontrol altına alındıktan sonra olay yerinde görülmüştür.

Bunların yanı sıra, yaralı hayvanların ve diğer hayvanların su ihtiyacını karşılamak için ilgili kurumlarımız sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden su talep etmiş, ancak bu saat itibarıyla hiçbir geri dönüş alamamıştır.

Hayvanların tedavileri ise Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hocaları ile Tarım Orman İl Müdürlüğü veterinerleri tarafından koordineli bir şekilde devam ettirilmektedir.

Devletimizin tüm kurumları, yangın gibi acil durumlarda en hızlı ve etkili müdahaleyi sağlamak için sürekli olarak hazırlıklı durumdadır. Yangının ilk anından itibaren gösterilen hızlı ve etkili müdahale, daha büyük kayıpların önüne geçilmesini sağlamıştır.

Yaşanan bu üzücü olay üzerinden siyasi rant devşirilmeye çalışılmasına ve kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle yönlendirmeye çalışan sosyal medya provokasyonlarına fırsat verilmemelidir. Bu meselenin suistimal edilmemesi gerekmektedir.

İl başkanımız, milletvekillerimiz ve tüm teşkilat mensuplarımız olayın yaşandığı ilk andan itibaren seferber olmuş, yangında yaralanan vatandaşlarımızı hastanede ziyaret edip, sağlık durumları ile yakından ilgilenmeye devam etmektedir.

Milletimiz müsterih olsun.

Devletimiz, tüm kurumları ve imkânlarıyla vatandaşlarımızın yanında. Mağduriyetlerin giderilmesi, hasarların tazmini ve zarar gören yerlerin yeniden ihyası için elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Birlikte, her zorluğun üstesinden geleceğiz.

Vefat eden vatandaşlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Muhabir: Mehmet Mucahit CEYLAN