Ahmet Sünbül - Özel

Güneydoğu Ekspres- Park genişletme projesi çerçevesinde merkez Sur İlçesi Melik Ahmet Mahallesi’nde bulunan tarihi Anzele Suyu çevresinde 90 konut ile 12 iş yerinin yıkım kararı, Büyükşehir Belediyesi tarafından, tahliye edilecek mülk sahiplerine yeni konu yapılıncaya kadar durduruldu.

Sur ilçesi Melik Ahmet Mahallesi sınırlarında bulunan tarihi Anzele doğal kaynak suyu çevresindeki iki sokağın yıkılarak buranın park yapılması projesi kapsamında 90 konut ile 12 iş yeri hakkında acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Kamulaştırma kararı sonrasında konut ve iş yerlerine belli bir değer biçildi. 12 mülk sahibi, değer biçilen 180 ile 300 bin TL arasındaki parayı kabul edip sözleşmeye imza atarken, diğer konut ve iş yerleri sahipleri ise mülklerine biçilen değerin düşük olduğunu belirterek, tahliye sözleşmesini imzalamadı.

BELEDİYE GERİ ADIM ATTI

Verilecek para ile yeni bir konut alamayacaklarını ve mahalleyi etmeyeceklerini belirten mahalle sakinleri, acele kamulaştırma kararının durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme süreci başlamadan Büyükşehir Belediyesi acele kamulaştırma kararından vazgeçtiğini mahalle sakinlerine duyurdu. Melik Ahmet Mahallesi Muhtarı Ali Kızgın, acele kamulaştırma kararı sonrasında tahliye kararı verilince konu hakkında Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüştüğünü söyledi. Yoksul bir mahalle olduklarını, yıkım kararı verilen konut sahiplerinin ekonomik durumlarının da kötü olduğunu ve gidecek yerlerinin olmadığını belirten muhtar Kızgın, "12 konut sahibi verilen parayı kabul etti. Ancak diğer konut ve iş yeri sahipleri değer biçilen paranın yetersiz olduğunu belirterek mahalleyi terk etmeyeceklerini açıkladılar. Bunu, gelen gazetecilere de, siyasi parti temsilcileri ve milletvekillerine de söylediler" şeklinde konuştu.

‘PROJE GÜZEL AMA HALK MAĞDUR EDİLMESİN’

Anzele Suyu etrafındaki parkın genişletilmesi kapsamında bir proje hazırlandığını ve Melik Ahmet Mahallesi'nde Şeyh Yusuf Camii’nden başlayarak Kesmeli ve Balıklı sokağın tamamen parka dahil edilmesinin planlandığını kaydeden muhtar Kızgın, şunları söyledi: "Anzele Parkı projesini gördüm. Hayata geçirilirse güzel bir proje. Mahalle sakinleri de bu projeye karşı değil. Doğal kaynak suyunun etrafının genişletilmesi iyi fikir. Ancak bunu yaparken mülk sahiplerini mağdur etmemek lazım. Yıkılması planlanan ev ve iş yerlerine belli bir değer biçilmiş. Konutlara biçilen değer yetersiz. Ancak bu teklif edilen para ile siz bir konut alamazsınız bugünkü Diyarbakır şartlarında. Bu haliyle insanları çıkarırsanız bunlar nereye gidecek. Zaten kentte kira fiyatları fahiş fiyatta artmış durumda. Ha keza daire fiyatları da öyle. Verilen para ile bu insanların yeni bir ev almaları imkânsız. Mahalle sakinleri depremzedelere yapılacak konutlardan ya da sosyal konutlardan faydalanmak istiyor."

TAHLİYE VE YIKIM KARARI DURUDURULDU

Mahalle sakinlerinin tepkilerinden sonra Büyükşehir Belediyesi ile görüştüğünü belirten muhtar Ali Kızgın, alınan yeni karar uyarınca mülk sahiplerine yeni konut yapılıncaya kadar yıkım kararının durdurulduğunu söyledi. Tahliye kararını mahalle sakinlerine ilettiğini kaydeden muhtar Kızgın, "Karardan memnunlar. Mahallemiz için iyi bir proje yapılacaksa kimse buna karşı değil. Ancak yeni bir şey yaptığınızda, oradaki insanları mağdur etmemeniz lazım. Şimdi, Belediye’nin aldığı karardan halk memnun. Kendilerine ev yapılması halinde karara uyacaklarını söylediler" diye konuştu.