Özel Haber- Fatma Temel

Diyarbakır Merkez Sur İlçesinde bulunan Aşefçiler Çarşısı’nda Maraş merkezli depremden sonra hasar alan binanın boşaltılmasından dolayı 9 esnaf mağdur oldu.

10 gündür binanın boşatıldığını ve yıkım için ekiplerin gelmediğini söyleyen çarşı esnaflarından Ali Bingöl, “10 gündür boşalttık dükkânları ama hala gelmediler. O zaman neden boşaltıp mağdur ettiler bizi?” dedi.

Adsız Tasarım 2024 03 22T130652.121

‘Apar topar dükkânlarımızı boşalttık’

Apar topar dükkânlarını boşaltmak zorunda kaldıklarını söyleyen çarşı esnafı Ali Bingöl, “Burada iki üç hafta evvel dükkânlarınızı iki gün içinde boşaltın dediler. İki gün sonra buraya geldiler, esnaflara dükkânları boşaltın biz yarın geliyoruz dediler.

Bizde kaymakamlığa gittik. Dediler bir hafta içinde size haber vereceğiz. Ve kaymakamlıktan bize haber gelmedi. Zaten bizden sonra da yıkım ekipleri kaymakamla görüşmüş.

Sur Kaymakamlığı bize hafta izin verdi. Bizde sonradan eşyalarımızı çıkardık. Eşyaları çıkarmak için 10 bin lira para ödedim. Çünkü apar topar çıkardılar. 10 gündür eşyaları çıkardık ama gelmediler. Eğer tehlike arz ediyorsa gelip yıkmaları lazım. Sadece alt katta kalan esnaf için tehlike arz etmiyor. Zaten çarşı dar ve yıkılacak olan bina diğer esnaflara çok yakın. Yani bizler şuan çok mağduruz“ dedi. 

Esnaf Ali Bingöl

‘9 iş yeri mağdur’

Önümüzdeki günlerde yıkım gerçekleşmezse suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Bingöl, “Eğer önümüzdeki günlere kadar gelmezlerse direk savcılığa suç başvurusunda bulunacağız.

Şuan 9 iş yeri mağdur. 45 yıldır ben burada esnafım. Biz yıkımdan sonra yerimizin iki katlı, esnafların dükkân olarak kullanacakları bir yer olmasını istiyoruz. Burası büyük bir iş merkezidir. 10 gündür boşalttık dükkânları ama hala gelmediler. O zaman neden boşaltıp mağdur ettiler bizi? Yerinde geri dönüşüm istiyoruz ve gelip yıkımı hemen yapsınlar” diye konuştu.

Muhabir: FATMA TEMEL