Fuat BULUT/Özel HABER

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır'ın en yoksul kesimini barındıran eski Bağlar bölgesindeki metruk yapıların fuhuş, madde bağımlıları ve çetelerin mekanı haline geldiğini gazetemiz aracılığıyla defalarca gündeme getirip, yetkililerin bu duruma el atması için mahalle muhtarları ve vatandaşların sesini duyurmuştuk.

Ses getiren haberlerimizden sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile riskli alan ilan edilen Bağlar’daki 90 metruk yapının yıkımına başlayacak.

BELEDİYE: YIKIMLARA BAŞLIYORUZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı yaptığı açıklamada, “Vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan, kent estetiğine uygun olmayan metruk yapıları yıkmak için çalışma başlattık” dedi.

Açıklamada, “Muradiye 23, Fatih 17, Alipınar 2, Şeyh Şamil 3, 5 Nisan 4, Yunus Emre 8, Körhat 8, Kaynartepe’de 25 olmak üzere toplam 90 metruk yapının yıkımı için ihale yaptı. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte metruk yapıların yıkımına başlanacak. Yapılardan çıkan molozlar, Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Depolama Sahası’na taşınarak bertaraf edilecek” denildi.

HALKIN SESİ DUYULDU

Daha önce gazetemize konuşan Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun, Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesindeki 90 metruk yapının, gençleri fuhuşa ve uyuşturucuya sürüklediğini, acil önlem alınması için de çağrıda bulunmuştu.