Bağlar Belediyesi, daha canlı olarak yetişmeleri için ilçe merkezinde bulunan ağaçlara bakım ve budama işlemi gerçekleştiriyor.  Titiz ve özenli bir çalışma yürüten Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, bu işlemle aynı zamanda oluşan görüntü kirliliğini de ortadan kaldırıyor.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Ağaçlar da canlı varlıklardır. İnsanların nasıl yenilenmeye ihtiyacı varsa ağaçların da buna ihtiyacı var. Bakımını yaptığımız bu ağaçlar inşallah baharla beraber daha gür ve canlı çıkacak” dedi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde ağaçların daha canlı olarak yetişmesi için kış mevsiminin gelmesiyle beraber bakım, yenileme ve budama işlemleri yapılıyor. Bağlar Belediyesi’ne bağlı Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ana yollarda bulunan ağaçların bakımını gerçekleştirmek için özenli bir çalışma yürütüyor.  Ağaçların sağlıklı şekilde gelişmesi, olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi ve elektrik tellerinin zarar görmemesi için ilçe genelinde başlatılan çalışma ile ağaç budama işlemi gerçekleştirildi.  Çürüyerek canlı olma özelliğini yitiren ağaçların budanmasıyla el edilen   odunlar  daha sonra kışlık yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek üzere belediyeye ait araçlarla toplatılıyor.

Bakım ve budama hizmeti ağaçların kalitesini artırıyor

Kasım-Mart ayları ağaçlar için budama dönemi olarak değerlendirilirken,bu işlemle ağaçların gelişmelerini kuvvetlendirip, sağlıklı kılmak, form vermek ve çiçeklenmenin miktar ve kalitesini yükseltilmesi amaçlanıyor. Kesim işlemleri kuru, tehlike oluşturan  ağaçlar, inşaat ruhsatı alınmış arsalar, şehir altyapı şebekesine zarar veren ağaçlar ile şehir peyzajına uygun olmayan ağaçları kapsayacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Ağaç bakım ve budama işlemlerini büyük bir titizlikle gerçekleştirdiklerini kaydeden Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,bakımdan geçirilen ağaçların daha gür ve canlı bir şekilde çıkacağını ifade etti. Başkan Beyoğlu,”Bu hizmetimiz ilçemizin genelini kapsayacak şekilde devam etmektedir. Ekiplerimiz uzman isimlerden oluşuyor. Son derece hassas bir çalışma yürütüyoruz.” diye konuştu.