"İtirafçıların, tetikçilerin söylediklerini dikkate almayız" diyen Bakırhan, "Türkiye eski Türkiye, Kürtler de eski Kürtler değil” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Hürriyet yazarı Nedim Şener'in 27 DEM Partili belediye başkanının hakkında açılan soruşturmaları gerekçe göstererek "İçişleri Bakanlığı tarafından Anayasa ve Belediye Kanunu’na göre kayyım atanması yasal zorunluluk" ifadelerine tepki gösterdi.

Halk TV'de katıldığı programda konuşan Bakırhan, "Nedim Şenerin mantığına göre onun hakkında da soruşturma vardı, o zaman onun da program yapmaması gerekiyor" diyerek, "Biz böyle itirafçıların, tetikçilerin söylediklerini dikkate almayız. Türkiye eski Türkiye değil. Kürtler de eski Kürtler değil!” ifadelerini kullandı.

'İMAMOĞLU HAKKINDA DA SORUŞTURMA VAR'

Bakırhan, ayrıca soruşturma ve kovuşturmadan dolayı belediye yönetimlerinin görevden alınmadığını, kararın Yargıtay'da onanmasından sonra belediye meclislerinin yeni yönetimlerini seçtiğini söyledi. Bakırhan, "Türkiye’de hakkında soruşturma olmayan kimse yok. Örneğin Ekrem İmamoğlu hakkında da var. O zaman hepsini görevden alacaksınız. Böyle bir mantık olabilir mi?” diye konuştu.

'KİMSE BİZİM BELEDİYELERİMİZİ GASP EDEMEZ'

‘Kayyım için bir hazırlık olabilir mi?’ sorusuna ‘Gerekirse belediyelerin önünde nöbet tutacaklarını’ belirten Bakırhan şunları söyledi:

“Ben de Siirt belediye eş başkanıydım, 3 yıl tutuklu kaldım. AİHM 'ihlal' kararı verdi. Dünya kadar da para verdiler bana. Soruşturmayla, kovuşturmayla, bir ihbarcının olmayan gizli tanık ifadeleriyle kim hakkında soruşturma açılmaz ki? Türkiye eski Türkiye değil. Kürtler de eski kürtler değil. Van’da gaspetmeye çalıştılar halk cevabını verdi. Kimse bizim belediyelere el koyamaz gasp edemez.”

NE OLMUŞTU?

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM) kazandığı Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddia edildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hakaret ettiği iddia edilen kişinin 'DEM Parti yöneticisi' olduğunu iddia ederek müfettiş görevlendirildiğini duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ