SETA tarafından yayınlanan “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı rapor gazetecilerin tepkisini çekti.

Gazetecilerin sosyal medya paylaşımlarının, paylaştığı haberlerin kişilerden izinsiz olarak “rapor” adı altında fişleme maksatlı kullanılmasına gazeteciler tepki gösterdi.

Raporda ayrıca, ifşa edilen gazeteciler hakkında sıklıkla, “Cumhuriyet,BirGün, T24, Bianet, Evrensel, Diken, DW Türkçe ve Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi hükümet karşıtı söylemleriyle ön plana çıkan mecraların haberlerine yer verdiği görülmektedir” şeklinde ifadelerin yer aldığı görüldü.

Basın örgütleri tepki gösterdi

SETA’nın raporuna TGS, DİSK BASIN-İŞ, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Gazeteci Dayanışma Ağı, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti gibi birçok basın örgütü tepki gösterdi.

TGS: “SİZDEN KORKAN SİZİN GİBİ OLSUN”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) SETA’nın fişleme raporuna sert tepki gösterdi. Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Saray’a yaranma çabanız zavallılık. Sizden korkan sizin gibi olsun” ifadelerini kullandı.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ: “KARA LEKE”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), gazetecileri “Türkiye’nin yeni medya andıcı” olarak nitelendirilen SETA raporuna karşı gazetecileri hukuki haklarını kullanmaya davet etti ve “Gazetecilerin, gazetecilik yapmalarına dahi tahammül edemeyen SETA’nın fişleme belgesi, tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır” dedi.

DİSK BASIN-İŞ: “GAZETECİLİK YAPMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Disk Basın-İş tarafından yapılan açıklamadaysa “Kimi zaman üniforma giydiler, kimi zaman sivil kıyafetler, Andıç hazırlamaktan, gazeteciler fişlemekten, tehdit etmekten vazgeçmediler” denildi. Açıklamada “Bizler de gazetecilik yapmaktan, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye duyuruldu.

RSF: ‘KINIYORUZ’

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) temsilcisi Erol Önderoğlu’da“SETA’nın sözümona raporu, “uzantı” söylemiyle uluslararası medya çalışanlarına yönelik tahammülsüzlüğü onları hedef gösterecek şekilde açıkça ortaya koydu. Demokratik anlayışla bir alakası olmayan bu taciz belgesinde sorumluluğu olanları kınıyoruz” dedi.

GAZETECİ DAYANIŞMA AĞI: “MESLEKTAŞLARIMIZI HUKUKİ HAKLARINI KULLANMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Gazeteci Dayanışma Ağı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “SETA’nın fişleme raporu basın tarihimizdeki kara lekelerden biridir. Hedef gösterilen meslektaşlarımızı hukuki haklarını kullanmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÜNEYDOĞU GAZETECİLER CEMİYETİ: “HEDEF GÖSTERİLDİĞİ VE FİŞLENDİĞİ AÇIKTIR”

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin tepkisi ise”Raporun satır aralarında meslektaşlarımıza yönelik olumsuz algı yaratılmaya çalışıldığı, yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecilerin isim isim, çalıştıkları kurumlar, yaşadıkları yerler de açıkça belirtilerek, hedef gösterildiği ve fişlendiği açıktır” şeklinde oldu.

MKGP: SETA’NIN RAPORU SUÇ TEŞKİL EDİYOR

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), SETA'nın yayınladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı gazetecileri fişlediği raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak gazetecilere ve basın kurumlarına dönük  SETA eliyle başlatılan fişleme politikasını asla kabul etmediklerinin ifade edildiği raporda, “Meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Gazeteciler yalnız değildir” denildi.