Barışa su ve hava kadar ihtiyaç duyuyoruz

Diyarbakır İHD’nin 1,5 yıldan beri sürdürdüğü ‘Barış nöbetinden bugün ‘Cezasızlık’ konusu ele alındı. DEM Parti Erzurum milletvekili Meral Danış ve Diyarbakır milletvekili Adalet Kaya’da Barış Nöbetine katıldı. Cezasızlık politikasının ele alındığı Barıi nöbetinde konuşan Merak Danış Beştaş, Barış için mücadele etmekten vazgeçmediklerini belirterek, ‘’Diyarbakır hiçbir zaman vazgeçmedi ve vazgeçmeyecekte. İHD’nin 1,5 yıldır sürdürdüğü barış nöbetinin önemli olduğunu bu topraklarda barışın su ve hava kadar ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Barışın yaşanmamasından barış elinin tutulmamasından acıların katmerleştiğini de biliyoruz. Cezasızlık politikasının son bulması önemli bir adımdır. Uzun yıllar İHD’de yöneticilik yaptım. Yüzlerce Faili meçhul cinayeti bugün gibi hatırlıyorum. Ve bu gün cezasız bırakılmıştır. Bunların cezasız bırakılmaması için mücadele verildi. Ama karşımızda bir direnç var. Yargısal ve siyasal olarak erkeklerin birleştiği üzerinde uzlaştıkları bir cezasızlık politikası vardır’’ dedi.

Cezasızlık bir politika oldu

Beştaş, Türkiye siyasetinde Kürtlere yönelik işlenen suçlarda cezasızlık politikasının merkezi bir politika olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

‘’İktidarlar değişse de, bu politika hiçbir zaman değişmiyor. Ak Parti’de geçmişte işlenen suçları aklayarak ortaklığını ilan etmiştir. Bir kişi  tweet attığı diye yargılanırken, ama Tahir Elçi, Kemal Kürküt gibi cinayetlerde ‘Failini bulamadık’ deniliyor. Devletin aydınlatamadığı bir cinayet olamaz. Aydınlatmadığı cinayetler vardır. Barış bu topraklara gelmek zorunda. Cezasızlık politikasının son bulması için herkesin mücadele vermesi lazım. Binlerce kardeşini, yakınını kaybedenlerin adalet duygusu tatmin olmadıktan sonra bu toplum adalet mücadelesine ara vermez. Yüzleşme ve hakikat zorunludur.’’

Editör: Faruk BALIKÇI