Amerikan televizyonu CNN, Joe Biden yönetiminin daha fazla rehinenin serbest bırakılmasını sağlamak adına İsrail'e kara harekâtını ertelemesi için baskı yaptığını duyurdu. İki kaynağa dayandırılan haberde, Hamas'ın elindeki İsrailli rehineler konusunda ilerleme nedeniyle erteleme baskısının arttığı belirtildi. CNN International'a konuşan bir kaynak, "Yönetim, rehine cephesindeki ilerleme nedeniyle İsrail liderliğine erteleme baskısı yaptı" dedi.

Katar'ın arabuluculuğundaki rehine müzakereleri konusunda bilgi sahibi olduğu belirtilen bir diplomat da, müzakerelerde Gazze'ye insani yardım girişlerinin sağlanmasının ve rehinelerin çıkışı için geçici bir ateşkes sağlanması konularının da ele alındığını söyledi.

BIDEN'DAN SİVİLLER İÇİN İSRAİL'E UYARI

ABD Başkanı Biden, dün İsrail'in kara harekâtını ertelemesini telkin edip etmediği yönündeki soruya "İsraillilerle konuşuyorum" yanıtını vermişti. Biden, bugün de X hesabından yaptığı açıklamada İsrail'in 'kendini savunma hakkı'na destek beyan etmekle birlikte uluslararası hukuk uyarısında bulundu.

ABD Başkanı, "İsrail'in kendini savunma hakkı var. Halklarını bugün ve her zaman korumak için ihtiyaç duydukları şeylere sahip olmalarını sağlamalıyız. Aynı zamanda, Başbakan Netanyahu ile İsrail'in savaş hukuku çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini de ele aldım. Bu, savaş sırasında sivillerin olabildiğince iyi bir biçimde korunması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Biden, "Sadece barış içinde yaşamak isteyen masum Filistinlilerin insanlığını gözardı edemeyiz. Gazze'deki Filistinliler için insani yardımların ilk kez geçişi için bir anlaşmayı garanti etmemin sebebi de bu. Ve, iki devletli çözümden vazgeçemeyiz" dedi.

THE OBSERVER: ABD, LÜBNAN İÇİN DE BASKI YAPIYOR

ABD'nin İsrail'e baskı yaptığı yönünde bir haber de, The Guardian gazetesinin pazar edisyonu The Observer'da yayımlandı. Bu haberde de, Washington'ın Lübnan'da Hizbullah'la da bir cephe açılmaması ve savaşın İran'a uzanmaması konusunda İsrail'e baskı yaptığı belirtiliyordu.

(HABER MERKEZİ)