Haber- Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’da 1 Mayıs İşçi Bayramı Dağkapı Meydanı’nda kutlandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Genel-İş, Diyarbakır Tabip Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyelerinden oluşan tertip komitesi tarafından "Yeni bir başlangıç için emek bizim, gelecek bizim" şiarıyla kutlama gerçekleşti.

Etkinlikte DİSK Genel İş 2 Nolu Şube Eş Başkanı Becet Barut açıklama yaptı. Konuşmasına depremde yaşamını yitirenleri anarak başlayan Barut, rant politikaların yol açtığı yıkımların hesabını er ya da geç soracaklarını ifade ederek, “Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamazlar. Bizim boş laflara karnımız tok! Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez” dedi.

beff3908-c280-4c39-b412-0155131f1e80

“KURU SOĞANA MUHTAÇ EDİLDİK”

Zamlar ile alım gücündeki erimenin hayatın yaşanılmaz kıldığını söyleyen Barut, “Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz” dedi.

“EŞİTLİK, ADALET, BARIŞ İÇÇİN ARTIK YETER”

Kendilerinden alınan vergilerin savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya harcandığını ifade eden Barut, şöyle devam etti:

“Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Aynı amacı güdenler seçime giderken en gerici ittifak çatısı altında birleştiler. Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır. Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz.”

a09bda55-374e-4e93-b109-279d5f785c43

“1 MAYIS YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLSUN”

KESK Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelek ise, “1 Mayıs dayanışma demektir, 1 Mayıs mücadele demektir. 2023 Mayıs’ının yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin barışın hakim olduğu, düşüncenin, ifade özgürlüğünün cezalandırılmadığı, demokratik cumhuriyetin inşasının olduğu, kadınlara yönelik, şiddet, taciz ve tecavüz yok olduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı bir ülke için 1 Mayıs’ın yeni bir başlangıç olması diliyorum. Bizi görmezden gelenlere sandıkta cevap vereceğiz” dedi.