Diyarbakır Barosu’nun da içinde bulunduğu 15 Bölge Barosu’ndan Erzurum’da yaşanan provokasyona ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Anayasa ve yasalarla tanımlanan sınırlar çerçevesinde görevlerinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyor; tüm siyasetçileri, toplumsal gerginliğe sebep olacak propaganda dilinden uzak durmaya davet ediyoruz” denildi.

Erzurum’da CHP İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı yapılan provokasyona ilişkin Bölge Barolarından ortak açıklama geldi.

‘Seçimlerin meşruiyeti için de temel bir kriterdir’

“Demokratik ve adil bir seçim için provokasyonlara karşı tedbirler alınmalı” başlıklı 15 Baronun imzacı olduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “14 Mayısta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimine bir hafta gibi kısa bir süre kalmışken ve seçim propagandalarının yoğunlaştığı bir dönemde; dün Erzurum’da yaşananlar ve yine seçim çalışmaları esnasında değişik kentlerde meydana gelen saldırılar seçim süreci ve güvenliği açısından haklı endişelere yol açmıştır. Ayrımsız, her seçmenin seçimlere dair bilgiye eşit erişimi ve hiçbir baskı ve zorlama ile karşılaşmadan özgür iradesi ile oy kullanması; seçimlere katılacak tüm partiler ve adayların eşit fırsatlara sahip olması seçimlerin meşruiyeti için de temel bir kriterdir. Devlet, tüm siyasi aktörler ve medya organları kampanya döneminde insan haklarına ve temel özgürlüklere saygılı olmalı, seçim sürecinin demokratik ve adil bir şekilde ilerlemesine katkı sunacak çabayı en üst düzeyde göstermelidir. Seçim sürecinin güvenilirliğini ve kamuoyunun sürece duyduğu güveni artırmak için tüm yetkilileri, Anayasa ve yasalarla tanımlanan sınırlar çerçevesinde görevlerinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyor; tüm siyasetçileri, toplumsal gerginliğe sebep olacak propaganda dilinden uzak durmaya davet ediyoruz. Seçimin bir demokrasi şöleni olduğunu hatırlatıyor; tüm yurttaşların, hiçbir ayrımcılığa uğramadan, seçme ve seçilme hakkını daha etkin ve daha eşit kullanabilmesi için ilgili kamu görevlilerinden gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.”

15 Barodan açıklama

Açıklamaya imza atan Barolar şunlar: Ağrı Barosu, Adıyaman Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Kars Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Van Barosu

(HABER MERKEZİ)