Mezopotamya Ajansı’na özel açıklamalara bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu seçim tarihi bir seçim” dedi. Buldan, “Türkiye aslında birçok noktada birçok konuda karar verecek, tercih yapacak. Mesele sadece bir cumhurbaşkanı seçmek ya da parlamentoya milletvekili seçmek değil. Türkiye'nin geleceği oylanacak; karanlık ve aydınlık oylanacak; savaş ve barış oylanacak; refah, huzur ya da faşizm oylanacak” dedi.

Buldan, “Elbette HDP açısından da önemli. Çünkü HDP uzun süredir, özellikle 2015 seçimlerinden sonra büyük bir baskı altında, büyük bir şiddete maruz kaldı. Seçilmişlerinin görevden alındığı, cezaevlerine gönderildiği, HDP’nin kapatma davasının gündemde olduğu, Kobani kumpas davasının gündemde olduğu bir dönemde tarihi bir seçim yapılacak. Biz açıkçası HDP olarak bu seçimlere büyük bir önem atfediyoruz ve Türkiye halklarının bir kurtuluşu olarak görüyoruz. Türkiye halkları bu seçimde kendi geleceklerini oylayacak, kendi yarınlarını oylayacak, gençler, kadınlar kendi geleceklerine oy verecek. Bu sadece bir cumhurbaşkanının seçilmesi ya da parlamentoya kaç milletvekilinin girmesi meselesi değil. Açıkçası bütün toplumsal kesimlerin, muhalefetin kendi geleceğini ve kendi yarınlarını oylayacağı bir seçim süreci olacak. O yüzden önemli, o yüzden tarihsel diyoruz” ifadesinde bulundu.

Aday havuzumuz çok geniş

Adaylık konusuna da dikkat çeken Buldan, “Aday havuzumuz çok geniş. Havuzun içinde çok fazla isim var. Kadın isimleri de var. Erkek isimleri de var. Ancak biz en güçlü, Türkiye toplumunu gerçekten güçlü kucaklayacak olan, güçlü mesajlar verecek olan, Türkiye’nin geleceğine dair önemli projeleri olacak bir adayı çıkarmanın hazırlıklarını yapıyoruz. Tamamlamaya çalışıyoruz. En kısa zamanda da kamuoyuyla bunu paylaşacağız. Halkların Demokratik Partisi, Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte kendi adayıyla bu seçimlerde bir yarışa girecek. Bu yarış elbette ki zorlu bir yarıştır. Bunun farkındayız ancak o kendi iddiamızı, hedeflerimizi adayımızla birlikte ortaya koymak gibi de bir sorumluluğumuzun olduğunu da biliyoruz. Bunun farkındayız.

Adayı açıklama konusunda da bir tarih söyleyemem. Şu anda hazırlıklarımız devam ediyor. Büyük bir ihtimal, Şubat’ın yarısına doğru, ikinci haftası gibi açıklama ihtimali çok yüksek.” Dedi.

Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak biz her şeye en kötüsünden, en zorundan bakmak durumundayız. Seçmenimizi, halkımızı, tabanımızı asla alternatifsiz bırakacak bir durumda ve konumda değiliz. Bu konuda halkımız rahat olsun. HDP, kapatılsa da kapatılması da; önümüze engeller çıksa da çıkmasa da; önümüze barajlar konulsa da konulmasa da; en güçlü şekilde parlamentoya girmenin yollarını mutlaka bulacaktır. Bu konuda hiçbir eksik bırakmadan, halkımızın kafasında herhangi bir soru işareti bırakmadan hazırlıklarımızı yapmaya devam ediyoruz. Onlarda oyunlar bitmez ama bizlerde de çareler tükenmez. Onların oyunlarına karşı bizim çokça çarelerimiz var. B ve C planlarımız mevcuttur. O yüzden seçimlere en güçlü şekilde hazırlığımızın devam ettiğini de belirtmek istiyorum. Hem teknik anlamda hem örgütsel anlamda hem siyasi anlamda, her anlamda hazırız ve bu hazırlıklarımız da seçim gününe kadar da devam ettireceğiz. Seçimlerde de HDP kendi gücüyle mutlaka bu Türkiye siyasetinde, Türkiye siyasi arenasında yerini alacaktır.”