Yeni cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin belirleneceği 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kaldı. Seçimler, bütün partiler açısından kritik bir öneme sahip.

Toplumun tüm kesimlerinin büyük önem atfettiği seçimlerde kimlerin aday gösterileceği merak konusuydu. Partilerin aday listeleri netleşirken, birçok sürpriz isim listelerde yer aldı. Bu sürprizlerden birisi, kamuoyunun yakından tanıdığı deneyimli gazeteci Cengiz Çandar oldu.

YARIM ASIRLIK GAZETECİLİK

 Yeşil Sol Parti'nin Diyarbakır listesinde aday gösterdiği Çandar, 1948 Ankara doğumlu ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde asistan olarak başladığı akademik kariyeri, 12 Mart 1971 "askeri muhtırası" nedeniyle yarıda kaldı. 68 kuşağı gençlik hareketlerinde aktif bir rol oynadı. Profesyonel anlamda gazeteciliğe 1976’da başladı. Yarım yüzyıllık gazetecilik hayatında pek çok gazetede hem muhabir hem editör hem de köşe yazarı olarak çalıştı. Lübnan basını olmak üzere birçok yabancı yayın organında çalıştı.

Mayıs 2016’da Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Enstitüsü’nün davetiyle İsveç’e giden Çandar, adaylığı belli olduktan sonra, 7 yılın ardından İstanbul'a geldi. Hemen sonra da yıllardır görmediği ve "ilk görüşte aşık" olduğu Diyarbakır’a ayak basarak, seçim çalışmalarına başladı.

Adaylığına dair konuşan Cengiz Çandar , “Van önemli ve büyük bir şehirdir. Van'da bile gözler Diyarbakır'a çevrilir. Hakkari en dipteki köşe. Bir şey sorarsınız, "Bakalım Diyarbakır'da ne olacak" derler. Burası ayar verir. Bölgenin her köşesine ayar veren yerdir. Aynı zamanda Türkiye'ye ayar veren yerdir. Mesut Yılmaz'ın meşhur sözünden anlarız; "Brüksel'in yolu Diyarbakır'dan geçer" demiştir. Bürüksel batının en batısı. Yarım saat sonra Avrupa bitiyor. Ne demek Brüksel, Avrupa Birliği demek. Türkiye'nin Avrupa Birliği yolu Diyarbakır'dan geçer. Diyarbakır böyle bir yer” önemine vurgu yaptı.

“Akıl almaz bir mutluluk”

 Çandar konuşmasının devamında, “Bütün bu nedenlerden ötürü buranın temsilci olmak akıl almaz bir mutluluk benim için. Ömrünün 40 yılını Kürt sorununa vakfetmiş, onun için bir takım bedeller ödemeyi göze almış, Kürt coğrafyasında önde gelen aktörlerini yakından tanımış biri olarak, Diyarbakır ve milletvekili sözcüklerinin yan yana olması benim için gurur okyaşıcılık, bütün bir hayatın anlam kazanması demek. Bu ülkenin en vefalı insan topluluğu Kürtlerdir. Ve onların simgesi olan şehrin adaylığı aynı zamanda çok çok heyecanlandırdı beni” dedi.

Diyarbakır’a aşığım

 Diyarbakır’a aşık olduğunu belirten Çandar, “Diğer bir nokta Ben Diyarbakır’a aşık bir adamdım. Siyasi, simgesel anlamların dışında bu şehirle tuhaf bir manevi bağım vardı. Ben "ilk görüşte aşk" adını koymuştum. Diyarbakır’ı ilk kez Van'dan Antep'e doğru giderken, 1971 yılın Mart ayında görmüştüm. Geçen gün Sur'da büro açılışında dediğim gibi; Bugüne kadar iki aşığın buluşmasıydı her gelişim. Şimdi buranın evladı sayılırım. Bir de onun temsilcisi olacağım. Son 3 gün içinde Diyarbakır’da insanlarla temas ederken, bana gösterdikleri sevgi, bütün bu mutlulukların dışında yeni bir duygu aşıladı bana; Sorumluluk. Ben bu şehrin madem çocuğuyum ve temsilcisi olacağım, bu insanların sevgisine karşılık verebilmem ve onları hayal kırıklığına uğratmamam gerekir” diye konuştu.

Barış için Meclis’e gidiyoruz

Çandar son olarak, “Yeşil Sol Parti, bunlar mücadele partileri, bunlar herhangi bir parti değil. Halk hareketinin kendisi. Biz de halk hareketinin mensubuyuz. Parlamentoda da bu idrakle yer alacağız. Mücadele için gidiyoruz biz oraya, milletvekili olmak için değil. Barış mücadelesi, demokrasi mücadelesi için” dedi. (HABER MERKEZİ)