Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Ruber köyünde 10 ay önce iddiaya göre bir genç öldürüldü ve cesedi de bir evin altına gömüldü. Söz konusu iddia üzerine Akboğa ailesinin oturduğu iki katlı ev, savcılık kararıyla yıkıldı, ancak evin altında ceset bulunamadı. Evleri yıkılan Akboğa ailesi, 3 çocuklarıyla birlikte ortada kaldı. Perişan halde olan aile şimdi devletten mağduriyetlerinin gidermesini istiyor.

Rudaw’a konuşan yıkılan evin sahibi Mahsum Akboğa, "Çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Kepçe ya da asker gördüklerinde korkup kaçıyorlar. Ben bu evi büyük zorluklarla yaptım, çok yoruldum. Babamdan bana kalan 15 dönüm araziyi satıp ev yaptım. Çocuklarım perişan olmasın dedim. Evimiz yoktu. Kardeşlerim ve ben bir aradaydık. Kalkıp arsayı sattım ve parasını eve koydum. Henüz hiçbir hayrını görmedim. Devlet gelip evi yıkıp gitti. Taş üstünde taş bırakmadı, çocuklarım perişan oldu. Hala bu evin borcunu ödüyorum” diye konuştu.

Akboğa’nın eşi Mülkiye Akboğa da çocuklarıyla birlikte evin yıkıntılarına bakarken, “Kimse bizimle ilgilenmedi. Evimizi yıkıp bize sırt çevirdiler. Kimse bize sahip çıkmadı. İlla evi yıkacağız dediler. Evimizi yıktılar, bize sormadılar bile” dedi.

Ev_haber7

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Mahsum Akboğa'nın küçük kızı Seher Akboğa, evleri yıkıldığı için okulda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini belirterek, “Okulda herkes benimle dalga geçiyor ve ‘senin evin yok’ diyorlar” dedi. Akboğa'ın ailesinin komşuları ve akrabaları da üzgünler. Komşuları aileye büyük haksızlık yapıldığını, devletin evlerini yeniden inşa etmesi gerektiğini söylüyor. 

Yaşadıkları mağduriyete dikkati çeken Mülkiye Akboğa, “Yıkanacak yer yok, lavabo yok. Çocuklar tuvaleti kullanmak için dışarı çıkıyor ama dışarıda köpekler var. Tuvalete gitmekten korkuyorlar. Ben evimi özledim” dedi. 

Ev_haber1

KONTEYNERDA KALIYORLAR

Mahsum Akboğa'nın kardeşinin eşi Mülkiye Akboğa da “Kuş da olsa yuvasını bozulmaz. Hiç mi acımadılar? İnsan kışın yılanı bile deliğinden çıkarmaz? Onları ilahi adalete teslim ediyorum. Allah haksızların yanına kar bırakmasın. Allah onları iflah etmesin. Allah onları doyurmasın, birken iki etmesin” diye konuştu.

Konteynerda kalan Akboğa ailesi, evlerinin devlet tarafından yaptırılması ve zararlarının tazmin edilmesi talebiyle iki dava açtı. Ancak şu ana kadar davalardan bir sonuç alınamadı. (Kaynak: Rûdaw)