Haber- Fatma TEMEL

Seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’da basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Biz CHP olarak vatandaşın beyanını esas alıyoruz. Kürtler, sorun var diyorsa vardır. Bu sorunu çözmek birinci görevimizdir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Diyarbakır’da Millet İttifakı paydaşlarıyla basın toplantısı düzenledi. Özel, İttifakın milletvekili adaylarına ve Sezgin Tanrıkulu’na destek vermek için kente geldiğini, Diyarbakır’dan mutlaka milletvekili çıkaracaklarını söyledi.

 “Tanrıkulu'nun buradan aday olması çok önemli”

Seçimlerde Diyarbakır'ın merakla takip edilen üç büyük kentten biri olduğunu ifade eden Özel, "Biz bugün Tanrıkulu'nun Diyarbakır’dan aday olmasına çok önem veriyoruz. Tanrıkulu'nun burda aday olması son derece anlamlıdır. Gün gelecek parlamentoda Diyarbakır'ı temsil edecek diyorduk o gün bugündür. Diyarbakır halkı Sezgin Tanrıkulu'nun arkasındadır. Türkiye’de 16 ilde 6 siyasi partiyle İttifak halindeyiz" diye konuştu.

Seçimlerde HDP ile yarıştıklarını belirten Özel, "Biz Yeşil Sol Parti çatısı altında seçimlere giren HDP ile milletvekili seçimlerinden yarışıyoruz ama Cumhurbaşkanlık seçimlerinde Diyarbakır’ın yüzde 85'i Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini söyledi. Bunu gören iktidar, 'bunlar terörler bir araya geldi' diyerek propaganda yapıyor" ifadelerini kullandı.

“Kayyum yönetimine son vereceğiz”

CHP'nin kayyum yönetime son vereceğini söyleyen Özel, "Recep Tayyip Erdoğan 2004 yılında kendisini Milletvekili olarak seçen seçmenin seçtiği belediye başkanına kayyum atadı. Bu iktidarın artık hiç bir iradeye saygısı yok. Kürtler Kemal beyi tercih edince 'gizli bir anlaşma mı var' diyip duruyor" ifadelerini kullandı.

Bir şehrin topyekün suçlanılmasın doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Özel, "Erzurum kentinin hepsini suç saymak demokratik bir anlayış değildir. Belediye başkanı, emniyet müdür ve vali bu işin sorumlusudur. Provokasyonu bunlar yaptı. Bunların olmasının tek sebebi seçimleri bizim kazanmış olmamızdır. Cumhuriyetin 100. Yılında bu değişmi biz sağlayacağız" diye belirti.

“Kürtler, sorun var diyorsa vardır”

Kürt soruna değinen Özel, "Kürt sorunu bizim sorunumuz diyen iktidar bugün bu sorunu inkar ediyor. Biz CHP olarak vatandaşın beyanını esas alıyoruz. Kürtler, sorun var diyorsa vardır. Bu sorunu çözmek birinci görevimizdir. Gerçek helalleşmenin peşindeyiz. Pazartesi helalleşme gündür. Kardeşçe birlik içinde hep beraber barış içinde yaşayacağız" dedi.

Millet İttifakı ve bileşenlerine yönelik provokatif saldırılara da tepki gösteren Özgür Özel, “Seçim ortamı terörize ediliyor” dedi. Özer şunları belirtti:

“Erzurum kentinin hepsini suç saymak demokratik bir anlayış değildir. Emniyet müdürünü görevden al, valiyi açığa al, soruşturma başlat,  belediye başkanı hakkında bizim anlayışımızda pat görevden almak yok. Soruşturma başlat ve bu işte AKP’nin bir sorumluluğu olmadığına beni ikna et. Ama bunları yapmadıkları gibi gençlik kolları üyelerinden MYK üyelerine milletvekili adaylarına kadar Erzurum’da yaşananları sanki bütün Erzurum yapmış gibi, Erzurum’u alkışlayanlarında tutun da yarın Konya’ya gelinde şeytan taşlayalım deyip, mitingi provoke etmeye çalıştılar. Bu saldırılarla Seçim ortamı terörize ediliyor " ifadelerini kullandı.

“Beni sandıkta mahcup etmeyin”

Diyarbakır’da aday olmanın kendisi için çok önemli olduğunu belirten CHP Diyarbakır 1. Sıra Milletvekili adayı Sezgin Tanrıkulu, "Yıllar sonra Diyarbakır'da sizin karşınıza çıkmam beni heyecanlandırıyor. Türkiye'nin temel meselelerini çözmek için sizlerin desteklerinizi bekliyorum. Benim siyasi kimliğim bu kentte oluştu, ben bu kentte aitim. Kenttin sağ duyusuna güveniyorum. Bize güvensizler, bu güne kadar bu halkı mahcup etmedik. Sizde bizi sandıkta mahcup etmeyin" şeklinde konuştu.

Özgür Özel’den DTSO ziyareti

Özel daha sonra, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ve yönetim kurulu üyelerini hizmet binasında ziyaret etti.