CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu talimatıyla, Ankara’dan Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Uşak Özkan Yalın, Sezgin Tanrıkulu, Ankara milletvekilleri Fazıl Kasap, Ali Haydar Hakverdi, ile Muğla milletvekili Mürsel Alban’dan oluşan kriz heyeti, İl Başkanı Abdullah Atik ile birlikte depremde yıkılan ve arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı Diyar Galeria’daki enkaz alanında incelemede bulundu.

CHP Genel Başkan yardımcısı Ahmet Akın, burada yaptığı açıklamada, çok büyük bir acı yaşandığına vurgu yaparak, “Milletimizin başı sağ olsun, gerçekten çok büyük bir acı yaşıyoruz. Şu an Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti olarak Diyarbakır’dayız. Dünden bu yana burada yaşanan olayları, mücadeleleri, müdahaleleri yerinde inceliyor ve anında CHP Genel Merkezi’ndeki iletişim koordinasyon merkezinde değerlendiriyoruz. Onlar da AFAD’a iletmek için bir yol çabasındalar. Hakikaten acı, sıkıntı büyük. Şuan yıkılan bir binanın enkazının önündeyiz. Kurtarılmayı bekleyen 90’dan fazla kardeşimiz bulunuyor ve biran önce çıkartılmaları buradaki arkadaşlarımızın, görevlilerin, askerlerin çabasıyla mümkün olacak. En çok da bu bölgede yaşayan komşular burada ve komşular kendileri, fedakarlık, seferberlik ilan etmiş durumdalar” diye konuştu.

Diyarbakır’a yardım malzemesi taşıyan 6 tırın geleceğini söyleyen Akın, “Hastaneleri ziyaret ediyoruz. Burada ailelerini bekleyen vatandaşlarımızın yanındayız. Onlarla birlikte olmaya gayret gösteriyoruz. Bu arada Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yardım tırları, konteynerleri yola çıkmış durumda. Kısa süre içerisinde 6 tır buraya gelecek. Yardım etmek için, mücadele etmek için buradayız. Birlik beraberlik içinde yaraları yaracağız. İnşallah bir daha böyle acılar yaşamayız” dedi.

(HABER MERKEZİ)