Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasının önemli bir bölümünü ekonomi, emeklilere ve asgari ücrete zam konusuna ayıran CHP’li Özel, TÜİK verilerine dikkat çekti.

Özel “TÜİK. 'Tayyip Bey'i üzmeyen istatistik kurumunun rakamlarına. Türkiye'de yolsullara, dar gelirlilere bizzat bir devlet kurumu eliyle yapılan, sürdürülen açık açık bir ihanetle karşı karşıyayız. Açıkladığı enflasyon rakamı istatistik falan değil. Ekmek, kursaktan geçen lokma, çocuğa alınacak süt, evde yakılacak kömür. Buna göre zam alıyor insanlar” dedi.

‘TÜİK, şeffaf olması gereken verileri açıklamıyor’

“Yıllardır TÜİK, şeffaf olması gereken verileri açıklamıyor” diyen Özel şunları söyledi: “Onunla aynı işi yapan ENAG, açıklar. ENAG'ın verilerine bakıyorsun doğru. ENAG enflasyonu yüzde 160 buluyor, TÜİK yüzde 80. Tam olarak kul hakkı yemek varsa, kul hakkı yemenin tanımı neyse TÜİK eliyle bu iktidarın herkese yaptığı da budur. Emeklinin partisi var mı? Asgari ücretlinin partisi var mı? Var. Peki TÜİK, parti ayırıyor mu? Yok. TÜİK, AKP'li memurunda MHP'li memurunda cebinden her ay para çalıyor. TÜİK, bir kurum, bir bina. TÜİK'e ne dersen onu yapıyor. TÜİK'e 'çal' demişler. 'Onların cebinden paralarını al' demişler.”

Eylem çağrısı

Özel konuşmasının devamında emeklilere ve asgari ücrete zam için eylem çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Bütün Türkiye'ye sesleniyorum. Bu akşam saat 21.00'de ayağa kalk. Eğer zam istiyorsan, emekliye zam istiyorsan, asgari ücrete zam istiyorsan, ışıkları yakın ve kapatın. Uzaydan görünecek. Hep birlikte sesimizi duyuracağız. Zammı söke söke alacağız. Ya zam olacak, geçim olacak ya da hiç yolu yok seçim olacak!”

Kaynak: Haber Merkezi