Haber- İbrahim İnanç YILDIZ

Güneydoğu Ekspres- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Ankara Milletvekili Levent Gök ve Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’da bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Diyarbakır Barosu, Tabip Odası, İHD, TİHV, Ticaret Odası, KESK, DİSK, TMMOB yöneticileriyle program planlayan CHP milletvekilleri, gazetecilerle bir araya geldi.

“Herkesi sandık başına davet ediyorum”

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısına CHP, DEVA, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin yöneticileri de katıldı. 28 Mayıs seçimlerinin siyasal iktidarın el değişmesi açısından son derece önemli ve tarihsel bir misyonu olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Geçen beş yılda gördük ki siyasal istikrar sağlanamadı. Bundan dolayı pazar günü sandığa gitmek çok önemlidir. Bu açıdan İnsan Hakları Bakanlığı kurmayı hedefliyoruz. Biz hukuka bağlı bir partiyiz, anayasanın dışına hiç kimse çıkamaz. Eğer pazar günü Kılıçdaroğlu seçilirse Türkiye'nin önü demokrasiye açılacaktır. Eşit yurttaşlık ve demokrasi için herkesi sandık başına davet ediyorum" diye konuştu. 

“Türkiye’nin bir değişime ihtiyacı var”

Erdoğan’ın ilk turda seçimi kazanamamasından dolayı unvanını koruyamadığını dile getiren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise, “Türkiye'nin bir değişime ihtiyacı var. Yönetenlerin hesap vermediği bir rejime demokrasi diyemeyiz. Türkiye OHAL kararnameleri ile ülkeyi yöneten bir yer haline gelmiştir. Tek adam her şeyi belirliyor, kimse de hesap vermiyor. Millet İttifakı olarak bu süreci kesmek ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme en kısa sürede geçmek istiyoruz” dedi.

Seçmenlere baskı iddiası

Seçim sürecinde muhtarların kamu görevleri tarafından baskı altına alındığını öne süren CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, "Bizlere şikayetler geliyor. Kırsal kesimlerde kamu görevlileri tarafından muhtarlar ve sandık görevlileri tehdit ediliyor. Nedeni ise 'Kılıçdaroğlu'na çıkan oylar’ deniliyor. Buradan onlara sesleniyorum; sizler suç işliyorsunuz” dedi.

Seçimlerin yüzyılın seçimleri olduğunu dile getiren Tanrıkulu, özellikle şehir dışında olan yurttaşların taziyeye gelir gibi fedakarlık göstererek sandıklarına gelip oy kullanmasını istedi.

“Kamu görevlileri suç içliyor”

Milletvekilleri konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamu görevlerinin baskı uyguladığı iddiasıyla ilgili konuşan Kaboğlu, “Şırnak’ta başlayarak Diyarbakır’da geçerek Kars’a kadar bütün kayyum valilileri uyarıyorum. Kayyum olsun olmasın, hiçbir kamu görevlisinin, hiçbir amirin memuruna, astına, muhtarına, vatandaşına hangi yönde oy kullanacağı konusunda telkinde bulunma yetkisi yoktur. Uyarıyorum, bunu yapmasınlar, suç işlemektedirler. Halkımız kendi iradeleriyle sandığa gitsin özgür bir biçimde oy kullansınlar” dedi.

“Kayyum atamaları anayasaya aykırıdır”

Zafer Partisi ile CHP’nin yaptığı protokolde belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili mahkeme kararının alınması konusuna dair da cevap veren Kaboğlu, “Ben özellikle anayasayı yanıma aldım. Anayasaya saygı için Anayasa Mahkemesi önünde de en çok mücadele eden partiyiz. Madde 127’de kayyum yoktur. Kayyum OHAL KHK’sinde bir düzenlemedir. O sonradan yasalaştı ama anayasaya aykırıdır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti anayasası yürürlüktedir. Bu anayasa yürürlükte olduğu sürece kayyum uygulaması anayasaya aykırı olur. Burada da zaten o belgede kayyum kelimesi geçmemektedir. Önemli olan mahkeme kararıdır ama anayasaya göre mahkeme kararıyla alınsa bile bir kişi, yerine meclis üyelerinden biri seçilir. Dolayısıyla anayasaya aykırı bir durum söz konusu olamaz. Önemli olan pazar günü yaşamsal eşiktir. O eşiği aşabilirsek bunları tarihi gömmemiz gerçek anlamda gerçekleşecektir” dedi.