Güneydoğu Ekspres- 5 Mart Pazar günü oynanan Bursapor-Amedspor karşılaşmasında, Amedsporlu oyunculara saldırılmış, tribünlerde ırkçı sloganlar atılmış, 90’lı yılların “faili meçhul” cinayetleriyle özdeşleşmiş "Yeşil" kod adlı JİTEM elemanı Mahmut Yıldırım ve "Beyaz Toros" posterleri açılmıştı.

Amedspor’un maruz kaldığı saldırılar birçok kesimce eleştirilirken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bursaspor taraftarını “milli duruşlarından dolayı” kutlamıştı.

Bursa’da yapılanları destekleyen Bahçeli, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur. Amedspor diye bir şey de yok hükmündedir. Bursaspor taraftarlarını selamlıyorum, milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabında, Halk TV'de 10 Mart’ta yaptığı konuşmanın ilgili bölümünü paylaştı.

 “90'lı yılların o karanlık dönemine geri götüreceğiz mesajı verildi”

 “Yeşil” ve “Beyaz Toros” posterlerinin açılmasının organize edildiğini belirten Davutoğlu, "Taraftarların yaş ortalamasına baktığında kaçı Yeşil'i hatırlar. Nasıl geldi o resimler oraya? Orada bilinçli, organize bir grup şu mesajı verdi: Biz 90'lı yılların o karanlık dönemine geri götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 “Ya  sen neden korkuyorsun?”

Amed isminin Dede Korkut Hikâyelerinde geçtiğini ifade eden Gelecek Partisi Genel Başkanı, “Amed yoktur diyor Bahçeli. Allah aşkına Bahçeli, Türkmen beyliği var, Kara Amed Türkmen Beyliği. Dede Korkut'u oku Amed yazar. Ya sen neden korkuyorsun?” diye sordu.

 “Senin ne haddine?”

Diller arasında ayırım yapılmaması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, “Yunus Emre'nin Türkçesi ne kadar mukaddesse Feqiyê Teyran'ın Kürtçesi de o kadar mukaddestir. Allah, ‘Dilleri insanlara tanışasın diye verdik’ diyor. Senin ne haddine bir kültürü yok sayacaksın, kimsin?” dedi.

 “Herkes ayağını denk alsın”

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin hemen sonrasına işaret ederek hesap sorulacağını belirten Ahmet Davutoğlu, “Bursa'daki olay bir şeyin işareti ise, kim böyle bir provokasyona bulaşırsa bilsin ki 15 Mayıs var. 15 Mayıs'ta hesabı sorulur. Herkes ayağını denk alsın. Türkiye suhuletle seçime gidecek, güven içinde seçime gidecek” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)