Partisinin grup toplantısında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, kayyum atamalarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ve 13 Haziran’da Hakkari’de büyük miting gerçekleştireceklerini söyledi. "Sokaklarda, meydanlarda, parlamentoda, her yerde "Direniş Hukuk" ile direnmeye devam edeceğiz, hiç kimseye boyun eğmedik, eğmeyeceğiz" diyen Hatimoğulları, “Siz darbecilerin paltosundan çıktınız ve FETÖ'cülerin yazdığı iddianamelerle halk iradesini gasp ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.


“BÖYLE EŞİTLİK Mİ OLUR?”

Hakkari Belediyesi’ne kayyum atamasının yapıldığı 3 Haziran 2024 tarihini “darbe” olarak niteleyen Hatimoğlulları’nın konuşması özetle şöyle: “Hakkâri halkı baskılara, zulümlere, engellere rağmen sandığa gitti. Oyunu kullandı. Belediye eşbaşkanlarını seçti. AKP-MHP iktidarı ise kayyım atadı. Halkın seçtiği belediye eş başkanlarını yok saydı. Yani Kürtlere ‘Senin seçme ve seçilme hakkın yok’ diyor. ‘Sen bu ülkenin yurttaşı değilsin’ diyor. Kürt halkı ve onlarla dayanışma içinde olanlara ‘Ulusal Güvenlik sorunusunuz’ diyor. Asıl güvenlik sorunu sizsiniz! Çete, mafya düzeni sizsiniz! Bakmayın siz ‘hepimiz eşit yurttaşız’ dediklerine. Böyle eşitlik mi olur? Yerin dibine batsın sizin sahte eşitlik sözleriniz! Artık bu tiyatro son bulsun! Kimse inanmasın!

“ASKERLER DE DAHİL OLDU”

Biz Hakkâri'deydik ve hâlâ oradayız. Arkadaşlarımızla birlikte, Hakkâri'den İstanbul'a, genç, yaşlı demeden direnişimizi sürdürüyoruz. Toplumun her kesimi, kadınlar, gençler ve analar, onur ve haysiyetlerini koruma mücadelesi veriyor. Siz darbe mağduruymuş gibi davranıyorsunuz ancak gerçek darbeci sizlersiniz. Kayyım atamaları, bir siyasi darbedir. Hakkâri'de askeri sokağa çıkararak, bu siyasi darbeye asker de dahil olmuş oldu.”


“FETÖ’CÜLER İDDİNAMEYİ HAZIRLADI”

Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına zemin oluşturan iddianameyi FETÖ’cülerin hazırladığını belirten Hatimoğulları, “FETÖ'cülerin yazdığı iddianamelerle halk iradesini gasp ediyorsunuz. Erdoğan, ‘yargının verdiği karar kimseyi rahatsız etmesin’ demişken, neden 31 Mart'ta Kürt halkının verdiği karar sizi rahatsız ediyor? Sandıktan çıkan her iradeye saygı duyacağınızı söylerken, pratikte kayyım atayarak ‘Kürdün iradesi hariç’ demiş oldunuz. Seçimlerde sürekli Kürt halkına yenilginizi kabul etmekte zorlanıyorsunuz.

"HAKKÂRİ, GAZZE GİBİDİR; GAZZE, HAKKÂRİ GİBİ"

Bugün Filistin'deki zulümle Hakkâri'de yaşanan irade gaspı arasında hiçbir fark yok. Hakkâri, mazlumların gözünde Gazze gibidir; Gazze ne kadar meşru bir direniş alanıysa, Hakkâri için de direnmek aynı derecede hak ve meşrudur. İsrail ve Hakkâri'de polis şiddetinin benzer yüzlerini görmekteyiz. Atanmış kayyım Valiyi tanımıyoruz, meşru değildir” dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ