Hatimoğulları ve Bakırhan’ı, Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir'in yanı sıra Mardin milletvekilleri Saliha Aydeniz, Beritan Güneş ve Kamuran Tanhan ile DEM Parti il ve ilçe örgütleri, ilçe belediye eş başkanları karşıladı. Karşılamanın ardından eş genel başkanlar, Mardin Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına geçti. Buradaki ziyaretlerinin ardından Bakırhan ve Hatimoğulları, Paskalya Bayramı nedeniyle Kırklar Kilisesi’ni ziyaret etti. Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyük ve Metropolit Saliba Özmen tarafından karşılanan DEM parti heyeti, kilisede ağırlandı.

KİLİSEDE BARIŞ VE HOŞGÖRÜ MESAJI

Ziyarette konuşan Metropolit Saliba Özmen, bütün insanların kardeş olduğunu dile getirerek, “Etnik dini, mezhebi ne olursa olsun insan kutsaldır. Bu kutsallığı korumak için bir birimize ihtiyacımız vardır. Bir birimizin elini tutmamız lazım, bir birimize yardımcı olmamız lazım. Dünya ve bölge hepimizindir ve dünya o kadar güzel ki; herkese yetecek kadar nimet var. Bu nimeti bölmek, bölüşmek, nemalanmak hepimizin hakkıdır. Kürt’ünün de, Arap’ın da, Süryani'n de, Ermeni'nin de nemalanmak istediği bir nimettir aslında” dedi.

“MARDİN'İN DOKUSUNUN KORUNMASI ÇOK ÖNEMLİ”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Süryani vatandaşların Paskalya Bayramını kutlayarak, şöyle dedi: “Mardin, bütün halkların ve inançların bir arada ortak bir yaşamı inşa edebildiği Türkiye'nin nadide kentlerinden biri. Türkiye'de çok farklı halklar ve inançlar bu topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamayı istiyor. Ezanın, çanın ve hazanın bir arada olduğu ve bütün semavi dinlerin ortak yaşam sürebildiği nadide kentlerimizin dokusunun korunması çok önemli. Topraklarımızda savaş ve çatışmalar hiç bitmiyor. Bizlerin gönlünden geçen en güzel şey barıştır. Bir arada bu topraklarda hepimiz eşit bir şekilde kendi dilimizi konuşabildiğimiz, kendi inançlarımızı ve ibadetimizi özgürce yaşayabildiğimiz bir coğrafyayı geliştirebiliriz. Bu topraklar buna çok müsait. O bakımdan biz DEM Parti olarak, bu barışın bu topraklarda daha gelişmesi için çalışmalarımızı elimizden geldiğince sürdürüyoruz.”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise bu kadim topraklarda her inancın ve kimliğin insanca yaşaması gerektiğini belirterek, “Bir gün mutlaka bu topraklarda her birimizin inancımızı insanca ve özgürce yaşayacağımız günler uzak değil” diye konuştu.

Konuşmaların ardından DEM Parti heyeti, Mardin'den ayrıldı.

Kaynak: DHA