ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Fatma TEMEL

2016 yılından beri kayyımlarla yönetilen Diyarbakır'da gerçekleşen 31 Mart 2024 yılı yerel seçimleri sonrası yerel yönetimler DEM Parti'ye geçti. Diyarbakırlı vatandaşlar seçim sonuçları ve beklentilerine dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuştu.


“DEM PARTİ YIKTI GEÇTİ”

Selahattin Yağcı: DEM Parti yıktı geçti. Batıda CHP uçurdu. AK Parti çok geride kaldı. Çok hileler oldu. Ben Hazroluyum, özellikle burada çok hileler yaptılar. Hazro'da yüzde 70-80 oy alırdı DEM Parti, dışarıdan 700 oy getirdiler ve sonucu değiştirdiler. Ama yine de sonuçtan memnunuz:
Azad Abdulsahit: Biz Duhok'tan Diyarbakır'a turistik amaçlı geldik. Biz de burada adilane bir başarının olmasını istiyoruz. Herkesin razı olacağı bir sonuç olmalıydı. Seçimlerden iyi bir sonuç alındı.

Dem Parti̇’ni̇n Zaferi̇ni̇ Di̇yarbakir’da Halka Sorduk3


“EKONOMİ ARTIK DÜZELSİN”

Habib Ekinci: Seçimlerin sonucunda beklediğimiz gibi oldu. Herhangi bir AK Partili adayın burada oy alacağını sanmıyorum. Alacağı oy zaten bu kadar olurdu. Türkiye genelinde ekonomik sıkıntılar olduğu için de böylesi bir tablo ortaya çıkardı. Beklentimiz ekonominin düzelmesidir.


“HALK GEREKEN CEVABI VERDİ”

Murat Coşkun: Halk sandıkları patlattı ve gereken cevabı verdi. 8 yıldır bu kenti yöneten kayyımlar ne yaptı ki? Park ve bahçeden başka ne yapıldı ki? Hiçbir hizmet yapmadılar. Beklentimiz insanlarımız için bir çivi çakılsın bu topraklara. İnsanlar istihdam edilsin. İşsizlikten bu haldeler bu insanlar. İşsizlikten dolayı gençler hırsızlık ve uyuşturucuya yöneliyor. Yokluk bütün bu kötülükleri yapıyor. Benim çocuklarım da aç kalsa hırsızlık yaparım.


Feysel Oral: Seçim sonuçları çok güzel oldu. CHP kırmızıya boyandı her yeri, bebek gibi oldu. AK Parti kaybediyor. Ama inşallah kayyım atamazlar. Belediyelerden hiç umudum kalmadı. DEM Parti'den de bir şey beklemiyorum, sadece alması yeterliydi.


Mahmut Aslanar: Biz onları tiyatro ve sinemaya gönderdik. Ben emekliyim. Emekliler aç kalsın, simit yesin mantığı vardı. O da manda yoğurduyla, bal mı yesin? Allah zulmü kabul etmez. Emekliler onları gönderdi.


Mehmet adlı genç: Seçim beklemediğimiz gibi geçti. CHP çok yeri kazandı. Biz malum (AK Parti) partiyi destekledik. Diyarbakır'da beklediğimiz gibi geçti. 20 yıldır zaten böyle geçiyor.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Fatma TEMEL