Zafer Tüzün

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediyebaşkanları, Diyarbakır'da toplandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki toplantıda partinin Demokratik Yerel Yönetimler Kurulundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki konuştu.

“BELEDİYELER TALAN EDİLMİŞ”

Halkın kayyum siyasetine ikinci kez hayır dediğini aktaran Tiryaki, şunları söyledi: “Halkımız kayyum siyasetine 2’nci kez hayır dedi. Seçimden kısa bir süre önce binlerce kişinin kurumlarda görevlendirildiğini ancak maaşlarının belediye kaynaklarından ödendiğini gördük. Belediyenin sahip olduğu az sayıdaki aracın bilinçli olarak bakımlarının yapılmadığını, yaptırılmadığını, hurdaya çevrildiğini gördük devraldıktan sonra. Kayyumcu zihniyet kelimenin tam anlamıyla belediyelerimizi talan etmiş. Bugün basının karşısına sızlanmak için çıkmadık. Ne yapalım belediyelerimizin içini boşaltmışlar hizmet edemiyoruz demek için de çıkmadık karşınıza. Biz her sorunu çözebiliriz.
Eğer siyasi iktidar engel olmazsa metro ve raylı sistemlerden şehirlerimizin altyapısının yenilenmesine kadar, temiz su sorunun çözülmesinden planlı kentler kurulmasına, yerinde dönüşüme kadar her ilimize her ilçemize hizmet götüreceğiz. Bunlar için uzun vadeli krediler bulmaya çalışıyor belediyelerimiz. En önemli gündem maddemiz budur. İktidar yeter ki bize engel olmasın bulduğumuz kredilere kefil olsun.”

“BELEDİYELERİN ÇALIŞMALARI ENGELLENİYOR”

Tiryaki, tasarruf tedbirleri adı altında belediyelerin çalışmalarının engellendiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 
“Eğer bu kararlar hayata geçirilirse bu iki ay içerisinde somut olarak gördük belediyelerimizin hiç birisine hiçbir iş yaptırtmayacaklar. Kararlarla belediyenin hizmet yapması engelleniyor. 

Hizmet alım yoluyla kiralanan araçlar yeniden kiralanmayacak, biz araçların kiralanmasını doğru bulmuyoruz ancak belediyeler öyle hale getirildi ki kiralanmadan hizmet veremeyecek hale getirildi.  Bırakın araç almayı kiralanmasını bile engelleyen bu tasarruf tedbirini doğru bulmuyoruz. Hizmet etmemizi engelleyecek kararlardan biri de budur. Bürokratlar sadece eve gidip gelirken belediyenin araçlarını kullanabilecek, bunda bir sorun yok. Mesele makam aracı değil biz bunun sevdalısı değiliz.”

“TASARRUFU ÜST SEVİYEDE UYGULUYORUZ”

DEM’li belediyelerin tasarrufu zaten en üst seviyede kendiliğinden uyguladığını söyleyen Tiryaki, sadece birkaç aylık sürede belediyenin akaryakıttaki tasarrufunu örnek vererek kayyum dönemiyle karşılaştırılması gerektiğini söyledi. Gazete ve dergilerin tasarruf tedbirleri kapsamında alınmamasını eleştiren Tiryaki, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin engellenmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Tiryaki, en kısa sürede parti yönetimiyle beraber bakanlık ve ilgili kurumlarla görüşüp bu sorunların giderilmesi için çalışma başlatacaklarını da söyledi.

Muhabir: Zafer Tüzün