Agnostik yazar ve YouTuber Diamond Tema, katıldığı bir YouTube programında İslam dini ve şeriat üzerine yaptığı açıklamalarla büyük bir tartışma yarattı. Bu açıklamalar sonrası İletişim Başkanlığı harekete geçti ve hakkında soruşturma başlattı. Peki, Diamond Tema kimdir ve ne dedi? Diamond Tema olayı nedir? İşte detaylar…


DİAMOND TEMA OLAYI NEDİR?

Diamond Tema, "Yer6" isimli YouTube kanalında Asrın Tok ile birlikte İslam şeriatını tartıştıkları bir programa katıldı. Bu programda yaptığı açıklamalar, özellikle Hz. Muhammed ile ilgili ifadeleri nedeniyle büyük tepki topladı. İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, Diamond Tema hakkında "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Diamond Tema Kimdir Diamond Tema Olayı Nedir 1


DİAMOND TEMA KİMDİR?

1994 yılında Arnavutluk'ta doğan Diamond Tema, 1996 yılında Türkiye'ye taşınarak burada eğitimini tamamladı ve askerliğini yaptı. Kendisini Türk olarak tanıtan Tema, Yunanistan ve İtalya'da da iki yıl kadar yaşadı. Yerel televizyonlarda yayın yönetmenliği yaptı ve Osmanlı Tarihi ile ilgili belgeseller çekti. "Agnostisizm ve İlâhi Tragedya" isimli kitabıyla tanınan Diamond Tema, Agnostik bir yazar ve YouTuber olarak biliniyor.


SORUŞTURMA SEBEBİ

Şeriatın tartışıldığı programda Diamond Tema, "Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin" şeklinde bir açıklamada bulundu. Bu açıklama, İletişim Başkanlığı tarafından "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" olarak değerlendirildi ve hakkında soruşturma başlatıldı. Program hakkında erişim engeli de talep edildi.


DİAMOND TEMA'NIN AÇIKLAMASI

Sosyal medyadaki tartışmalar üzerine yurtdışına çıkan Diamond Tema, hakkındaki soruşturma başlatılması ile ilgili "İyiyim arkadaşlar, sorun yok. Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk. Ne hukuken ne de ahlaken ortada bir sorun yok. İfademizi verir, duruşmaya çıkarız, olur biter. Olayı bir dinsizin bir şeriatçıyı çürütmesinden, bir dinsizin peygambere küfretmesi gibi bir boyuta getirdiler. Tamamen algı operasyonu. Ne küfür var ne iftira" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ