Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bulunan çam ağaçları, meydana gelen böceklenme ve mantar hastalığından dolayı kesildi.

Üniversite yönetimi tarafından yapılan açıklamada, hastalık nedeniyle ağaçların kuruduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Üniversite yönetimi dış paydaşlarla bir komisyon kurup hastalığın sebebinin araştırmış, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi hocaları tarafından yapılan çalışmalar, toprak ve ağaç analizleri sonucunda hastalığın böceklenme ve mantar hastalığı kaynaklı olduğu görülmüştür.

Üniversite yetkililerden alınan bilgiye göre hastalığın sadece Dicle Üniversitesi'nde değil, ibreli çamlarda Doğu ve Güneydoğu'da bir çok ilinde ama ağırlıklı Mardin, Adıyaman Batman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da hızlı bir şekilde yayıldığı gözlemlenmiştir. Konunun ehemmiyetine binaen üniversitemiz Ziraat Fakültesi Çevre ve Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü, Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Orman Fidanlık Müdürlüğü uzmanlarının yer aldığı komisyon kurularak hastalığın etmenleri, hastalıklı ağaçların kesilmesi ve alandan uzaklaştırılması ile alakalı çalışmalarını başlatmıştır.

Hastalığın hızlı bir şekilde yayılması Diyarbakır'ın da belirli sitelerinde ve ormanlık alanlarında da gözlemlenmiştir.

İş ve işlemlerden sonra ağaçların alandan uzaklaştırılması ihale süreci başlatılmış ve 05.09.2023 tarihi itibarıyla üniversitemiz piknik alanından başlanarak kampüs alanı içerisinde bulunan ağırlıklı ibreli çamların kesilmesi ve alandan uzaklaştırılması çalışmasına hız verilmiştir.”