Diyarbakır Emek Demokrasi Platformu, 1 Mayıs hazırlıklarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan  “1 Mayıs’ın hak arama ruhu ile meydanlarda” olacaklarını ifade etti.

Turan, “6 şubat ardında nice yıkım bırakan depremin; nice can kaybına, kent yıkımına, acılara neden olan ve hala çözülemeyen depremzedelerin sorunları ve insanca yaşama hakları için, çürümüş yönetim sistemlerine ve rant politikalarına karşı 1 mayıs hesap sorma günümüzdür. Enkazlar bize insanca yaşamak bir yana, hayatta kalmanın bu ülkede ne kadar riskli olduğunu göstermiştir. Yine deprem esnası ve sonrasında hükümetin rant için zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere etrafa nasıl saldırdığını, muhalefeti susturmak için küfür etmekten tehditler savurmaktan geri durmadığını da görmüş olduk. Bizler emek ve demokrasi güçleri tamda bunları meydanlarda haykıracağımız yapılan tüm hukuksuzluğu, zulmü mahkum edeceğimiz ve tüm bu yaptıklarının ortağı olmadığımızı söyleyeceğimiz gün olacaktır 1 Mayıs” dedi.

1 Mayıs’a çağrı

Ülkede yaşanan hak ihlallerine değinilen açıklamada Turan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt halkının hak ve özgürlükler talebini korku dağları yaratılarak, güvenlik meselesine indirgeyen ırkçı politikalarla var olan hukuk ve demokratik yasalar da yok sayılmış, halkın iradesi ile seçilmiş belediyelerine kayyum atanarak; yandaşlara yeni rant alanlarına yol açılmıştır. KHK’larla binlerce insanın emeği gasp edilerek açlığa mahkûm edilmiştir. Niceleri de hukuksuz bir şekilde cezaevlerine konularak cezalandırılmaktadır. Yaratılan korku iklimi sonucunda insanların temel yaşam hak talepleri dahi ötekileştirerek toplumsal duyarlılığı yok etmek isteyen bu zihniyeti mahkum etmek için 1 mayısın dayanışma ruhunu bir kez daha gösterelim. Unutmayalım ki evrensel hukuk kurallarının ve modern demokrasinin hayat bulmadığı bir yerde toplumsal barıştan, sosyal adaletten, eşitlikten, emeğin hakkı ve saygınlığından yani insanca yaşamdan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle yaşam mücadelesi veren tüm kesimlerin ortak çağrısı ve mücadelesi önce barış, adalet ve demokrasi olmalıdır. İşçinin emeğinin karşılığını talep edebilmesi için, iş istihdam alanlarının çoğalması için, herkese eşit eğitim ve sağlık hizmetleri için toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunların çözümü için 1 Mayıs’ ses olalım.”

‘1 Mayıs pazartesi günü saat 12.00’da Dağkapı Meydanına çağırıyoruz’

Toplumun tüm emekçi kesimlerinin talepleriyle alanda yerini alması çağrısı yapan Turan, işçileri ve emekçileri 1 Mayıs pazartesi günü saat 12.00’da Dağkapı Meydanı’na davet etti. (HABER MERKEZİ)