AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Raşit Ocak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, DEM Partili belediyelere yüklendi. “DEM Partili Belediyelerden Kur’an Kurslarına Büyük Engel” başlığı ile açıklama yapan Raşit Ocak, DEM Partili belediyelerin Kuran kurslarını hedef aldığını savundu. Ocak “DEM Partili belediyelerin, yerel seçimlerde kazandıkları bazı ilçelerde işçi kıyımları gerçekleştirdikten sonra şimdi de Kur’an kurslarını hedef alması kabul edilemez” dedi.

“BELEDİYELER, KURAN KURSLARININ 30 GÜN İÇİNDE BOŞALTILMASI İSTEDİ”

Diyarbakır’ın Kayapınar, Sur ve Bağlar ilçelerinde, Kur’an kursu olarak tahsis edilen binaların 30 gün içinde boşaltılmasının istenildiğini açıklayan Ocak, “Halkın dini eğitim hakkına yapılan bir saldırıdır. Bu kararlar, sadece halkın dini eğitim ihtiyacını göz ardı etmekle kalmamakta, aynı zamanda sosyal huzuru da tehdit etmektedir. Kur’an kurslarının faaliyet gösterdiği binaların boşaltılması talebi, dini ve kültürel değerlerimize karşı yapılan bir saygısızlıktır. Diyarbakır Müftülüğü’nün, tahsis işlemlerinin iptali hakkında idari yargıda açtığı davanın devam etmesi, bu kararların hukuki açıdan da tartışmalı olduğunu göstermektedir” açıklamasında bulundu.

“TUTUMLARINDAN VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ”

Ocak, açıklamasının devamında şunları söyledi: “DEM Partili belediyelerin bu keyfi ve haksız uygulamaları, sadece dini kurumlara değil, tüm toplumun değerlerine yapılmış bir saldırıdır. AK Parti olarak, halkımızın dini ve kültürel değerlerine sahip çıkmaya, onların haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu tür ayrımcı ve baskıcı uygulamaların karşısında duracak, halkımızın yanında olacağız. DEM Partili belediyeleri, halkın dini ve sosyal ihtiyaçlarını göz ardı eden bu tutumlarından vazgeçmeye davet ediyoruz.”
 

Kaynak: Haber Merkezi