Geçen hafta uçak seferlerinin rötar veya iptal olmasına neden olan yoğun sisli hava, bu hafta yerini güneşli havaya bıraktı. Meteoroloji’nin verdiği son bilgiye göre de Çarşamba gününden itibaren kentte kar yağışı bekleniyor. Havadaki bu anormallik, kent insanını hasta etti.

 KORONA DÖNEMİ GİBİ

Son bir ayda binlerce kişi, Covid-19’a benzer semptomlar gösteren, ateş, halsizlik, nefes darlığı, eklem ağrıları gibi şikayetlerle Diyarbakır’daki sağlık kuruluşlarına başvuru yaptı. Toplu mekanlarda hızla yayılan virüs nedeniyle özel ve kamu kuruluşlarında bir çok kişinin rapor aldığı belirtiliyor. 
Damlacık ve temas yoluyla bulaşan influenza, vücut ağrıları, titreme ve yorgunluk gibi semptomlar oluşturan bir RNA virüsü olarak biliniyor. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar, çocuklar ve yaşlı bireyleri etkileyen influenza, erken fark edilip tedavi edilmediği takdirde daha ağır sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

Diyarbakır Alarm Veriyor2


YOĞUN BAKIM HASTALARINDA ARTIŞ

Nefes darlığı, öksürük, eklem ağrıları, tat ve koku kaybı gibi şikayetlerle Diyarbakır’daki pek çok hastanenim yoğun bakım ünitesinde yoğunluk yaşandığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyarbakır Tabipler Odası yöneticisi Ahmet Baran, “Mevsimsel grip, nezle ve soğuk algınlığı dediğimiz hastalıklar belli dönemlerde pik yapıyor. Şu an pik döneminde” açıklamıştı.

Editör: Fuat BULUT