Diyarbakır'da düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır Büyükşehir Belediye eski Başkanı Feridun Çelik, DTSO başkanı Mehmet Kaya, İş konseyi Başkanı Mustafa Vural ve kentteki sivil Toplum Örgüt Temsilcileri katıldı.

Toplantıda tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın mesajları okundu.

Mızraklı ve Demirtaş ortak mesajlarında şunları söyledi: “17 yıllık yerel yönetim dönemimiz yaratıcı çözümler, odaksal çalışmalar insanı-toplumu ve doğayı merkeze olan çalışmalar ve cinsiyetlerin eşitlenmesi açısından önemli bir fikriyat membası da olmuştur. Bunu hedeflerinden biri olarak gören barbar, gerici anlayış kayyım ambalajlı sömürge valiliği düzenine geçmiş, dişle-tırnakla-emekle biriktirilmiş her türden değerimizi talana koyulmuştur. Kent de toplum da kurumlarımız da değerlerimiz de doğamızda yara almıştır. Ama her şeye karşın bizler, bu topraklar ne İskenderler, ne Alpdoğanlar, ne Yıldırımlar gördük ama yenilmedik, azalmadık. Yeniden yeşermede, boy vermede arsız bir doğamız, suyumuz var. Hem unutmayacak, üstesinden gelecek hem de yaralarımızı saracak, daha da güçlü olacağız.”

“Kent, Çevre ve Kültürel Miras”, “Sosyo-Kültürel Yaşam ve Politikalar”, “İktisadi Durum ve Kırsal Kalkınma”, “Kadınlar, Gençler ve Çocuklar” başlıklarıyla yapılan sunumların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkanı Feridun Çelik yerel yönetim deneyimlerini paylaştı. Etkinlik görüş ve önerilerle son buldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ