Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Diyarbakır'ın Karacadağ çöp depolama sahasından Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'ne kadar uzanan ve oradan da Şanlıurfa Yolu üzerine çıkan 30 kilometrelik yolun revize çalışmaları yarıda bırakıldığı için milyonlarca yatırım yapan besici firmaları mağdur oldu.

Besi OSB'de çiftliği olan işletme sahipleri, yol yenileme çalışmasını üstlenen firmanın işi yarım bırakması nedeniyle mağdur olduklarını söylediler.

KALAN 15 KİLOMETRELİK YOL TAMAMLANAMADI

100'e yakın çiftlikte 15 bin hayvanın bulunduğu Besi OSB'deki işletme sahipleri Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptıkları açıklamada, "Karacadağ çöp depolama sahasından Diyarbakır Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi'ne kadar uzanan ve oradan da Şanlıurfa Yolu'na çıkan 30 kilometrelik yolun revize çalışmaları başlatıldı. Çöplüğün olduğu alandan Besi OSB'ye kadar gelen yolun yapımı tamamlandı. Fakat OSB'den Şanlıurfa Yolu üzerine kadar giden 15 kilometrelik yolun yapımı tamamlanmadan yarıda bırakıldı. Çıkan toz ve dumandan kaynaklı bölgeye yakın Karacadağ köyleri de yola taşlar döküyorlar" dediler.

Diyarbakır Besi Osb'deki Firmaların Büyük Mağduriyeti 2

BESİ OSB'DEKİ FİRMALAR MAĞDUR OLDU

Asıl tamamlanması gereken 15 kilometrelik yolun yarıda bırakılması nedeniyle Besi OSB'ye milyonlarca yatırım yapan firmaların mağdur olduğuna dikkat çeken işletme sahipleri, "Tam da saman, arpa aldığımız, hayvan yemini stokladığımız ve bir de Kurban Bayramı'na denk geldiği bir dönemde böylesi bir sorunu yaşıyoruz. Yolun bozuk olmasında dolayı sevkiyatlar olmuyor. Hiçbir ulaşım firması hayvan ve ürünlerimizi getirip götürmek istemiyor. Perişan olduk. Acilen bu sorunun çözülmesini bekliyoruz" çağrısında bulundular.

Diyarbakır Besi Osb'deki Firmaların Büyük Mağduriyeti 3

BESİ OSB NASIL KURULDU?

Türkiye’nin ilk Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin, 04.09.2007 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Diyarbakır’da kurulmasına karar verilmişti. 186 hektar üzerinde kurulan ve içerisinde 80 besi çiftliği ile 3 sanayi parseli bulunan Besi OSB’de 59 firma faaliyet gösteriyor. Dokuz firmanın inşaat aşamasında olduğu OSB’de 15 firmada proje aşamasında bekliyor.

Muhabir: Güneş Ocağa