Diyarbakır'da 2021 yılında yapımına başlanan tesis, her gün biraz daha yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tesis tamamlandığında 400 milyonu aşan nüfusa sahip Orta Doğu ve Orta Asya pazarına açılacak.


Diyarbakır'a 16 kilometre uzaklıkta, Elazığ karayolu üzerinde ve kentin, doğu, batı, kuzey, güney ticaret yollarının kesişme noktasında bulunan lojisitik merkezi, 217 hektar alanda inşa ediliyor. Merkezde, 5 şeritli demir yolu terminali, 16'sı demir yolu yanaşmalı 23 depo, 161 bin 500 metrekarelik lisanslı depo silo alanı, 700 araçlık tır parkı ve akaryakıt istasyonu bulunacak.

Diyarbakır, Bu Tesisi Konuşuyor4


BÖLGE İLLERİNE DE HİZMET EDECEK

Birinci etabında yapılan inşaatlar hızla yükselirken, çalışmalar da önemli bir aşamaya geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, çalışmaların son halini paylaştı ve "Ortadoğu'nun en büyük lojistik merkezi olacak olan Diyarbakır Lojistik (köyü) Merkezi'nde inşaat çalışmaları devam ediyor. Birinci etapta inşaatlarda önemli bir aşamaya gelindi" dedi.


İthal ve ihraç edilen ürünler ile ham maddelerin taşınmasından iç piyasaya yönlendirilecek her türlü malzemenin depolanmasına kadar çeşitli hizmetlerin bir arada sunulacağı merkez, kente olduğu kadar bölgeye de hizmet verecek.

Diyarbakır, Bu Tesisi Konuşuyor3


DİYARBAKIR CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Bölgenin en önemli ticaret yollarının kesişme noktalarından biri olan Diyarbakır'ın yüksek katma değer üreterek tarım ve dış ticaret kenti olmasında lokomotif olacak merkez, istihdama da katkı sağlayacak. Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda en önemli lojisitik üslerinden biri olmaya aday olan Diyarbakır, konum açısından da adeta bir cazibe merkezi olacak.


Üretim maliyeti içinde en kritik noktalardan biri olan lojistiğin ne kadar önemli olduğu özellikle pandemi sürecinde ortaya çıkmıştı. İhracat ve ithalat yapanların pandemi döneminde araç gereç bulmakta zorlandığı bir süreç yaşanmıştı. Özellikle e-ticaretin geliştiği son yıllarda lojistik de en stratejik sektörlerden biri haline geldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ