Diyarbakır, Türkiye’nin en eski ve en zengin kültürel mirasına sahip şehirlerinden biri. 33 medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, son yıllarda nüfus yapısıyla da dikkat çekiyor. Peki, Diyarbakır en çok hangi şehirlerden göç aldı


NÜFUSU 2 MİLYONA YAKLAŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı sonuçlarına göre ikamet edilen ile ve nüfusa kayıtlı olunan il verilerini açıkladı. Buna göre, Diyarbakır nüfusu 1 milyon 849 bin 478 kişi oldu. 


EN ÇOK MERSİN’DEN GÖÇ ALDI

TÜİK verilerine göre, Diyarbakır 2022 yılında en çok Mersin’den göç aldı. Diyarbakır’ın en çok göç aldığı ikinci şehir ise Antalya oldu. Diyarbakır’ın en çok göç aldığı üçüncü şehir Gazientep, dördüncü sırada ise Adana oldu.


EN ÇOK KÜRTLER YAŞIYOR

Diyarbakır, Türkiye’nin en çok etnik çeşitliliğe sahip şehirlerinden biri. Diyarbakır’da en çok Kürtler yaşıyor. Kürtler, Diyarbakır nüfusunun yaklaşık %90’ını oluşturuyor. Diyarbakır’da ayrıca Türkler, Zazalar, Araplar, Süryaniler, Ermeniler, Yahudiler ve diğer etnik gruplar da bulunuyor. Diyarbakır, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir mozaik şehir.

Kaynak: TÜİK