Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan ihbarlar sonrası, Diyarbakır'da, Bilim ve Sanat Merkezleri BİLSEM uygulama testlerini sınav gibi göstererek ek bütçeler aldığı ve ek ders ücretleri üzerinden de 1 milyon lirayı bulan kamu zararı nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e yapılan şikayetler üzerine BİLSEM’i mercek altına alarak durumu araştırmak için Diyarbakır’a 2 müfettiş gönderdi. İki müfettişin 3 aylık çalışmasının ardından müfettişler raporunu tamamladı. Soruşturma kapsamında, 9 yıl içerisinde bu sınavların zeka testinde görev alıp ek ders ücreti alan yöneticiler tek tek tespit edildi. Mevzuata aykırı bir şekilde ek ders ücreti alan yöneticiler için Disiplin, Adli ve İdari hiç bir yaptırım yapılmadığı belirlendi.


BİR MİKTAR PARA İADE EDİLDİ ANCAK…

Hazırlanan raporda, Diyarbakır eski milli eğitim müdürü Yüksel Arslan’ın, aldığı ek ders ücretlerini 22 Nisan’da, mevcut Milli Eğitim müdürü Murat Küçükali’nin ise, soruşturma sırasında aldığı 49 bin 998 lirayı iade ettiği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda, 31 yöneticinin 5 bin ile 115 bin arasında değişen ek ders ücretlerini iadeleri yönünde karar verildi. 9 yıl içinde söz konusu kişilere toplam 1 milyon 650 bin 565 lira haksız ödeme yapıldığının tespit edildi.

Kaynak: AMİDA HABER