Özel Haber - Zafer Tüzün

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü, Birleşmiş Milletler’in 2018 yılının Nisan ayında aldığı bir kararla ilan edilmiş olup o tarihten itibaren bisiklet severler tarafından büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Diyarbakır’da da bisiklet kültürünün yerleşmesi ve bisikletli ulaşımın yaygınlaşması için çalışmalar yapan Tigris bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü, bu yıl da Dünya Bisiklet Günü’nü pedal çevirerek kutlayacak.

Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü tarafından her yıl organize edilen etkinlik, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve bisikletin sağladığı faydaların vurgulanması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Adsız Tasarım 2024 06 03T161824.441

GÜNLÜK YAŞAMDA BİSİKLET KULLANIMI ÖNEMLİ

Günün anlam ve önemine ilişkin gazetemize konuşan Ali Alioğlu, “Tigris Bisiklet ve Dost Sporları Kulübü olarak bisiklet farkındalığını ve çevre temasını günlük yaşamda aktif olarak bisiklet kullanmanın yaygınlaşması olarak görüyoruz. Bisikleti görünür kılmak ve aktif kullanmak için gerek ulaşımda gerek sporda sürekli olarak bisikleti kullanmak gerekir. Ayrıca eğitim kademesindeki bireylere bisiklet eğitimleri verilmeli, yaygınlaştırılmalı okul dışında da yaygın eğitimde de bisiklet eğitimleri verilerek herkese bu bilinç verilmelidir” dedi.

YOLLAR GÜVENLİ DEĞİL

Diyarbakır’da bisiklet yollarının güvenli olmadığı belirten Alioğlu, şunları kaydetti: “Diyarbakır’da bisiklet yolları maalesef çok da güvenli değil özellikle yaz aylarında yayaların ve araçların işgaline maruz kalıyor. Bisiklet yolları dışında da trafikte bilinç olmayınca acemi ve yeni başlayanlar kendini güvende hissedemiyor. Toplumsal olarak tüm sürücülerin empati eğitimine alınıp bisiklet kullananlara saygı geliştirilmesi gerekmektedir.”

Muhabir: Zafer Tüzün