Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER 

Diyarbakır'da 449 yıllık bir tarihe sahip olan Hasan Paşa Hanı, kente gelenler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Diyarbakır'a Gelen Bu Tarihi Yapıyı Görmeden Gitmiyor 1
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan ve 2005-2008 yılları arasında onarılan han, yapılan ihaleler sonrası kentin en aktif işletilen yeri oldu.

DİYARBAKIR'IN EN KALABALIK YERİ

İçerisinde 99 dükkanın olduğu üç katlı Hasan Paşa Hanı'nı günlük 6 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten han esnaflarından Tarık Arda, kentin en kalabalık yeri olduğunu söyledi. 

Diyarbakır'a Gelen Bu Tarihi Yapıyı Görmeden Gitmiyor 2

BAYRAMLARDA 10 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Arda, "Diyarbakır'da turizm sezonunda Hasan Paşa Hanı'nı günlük 6 bin kişi ziyaret ediyor. Bayram gibi özel günlerde bu sayı günlük 10 binin üzerine çıkıyor. Kente gelen turistlerin ilk durağı burası. Turistler burayı görmeden gitmiyor. Türkiye'nin hiçbir yerinde bu kadar insan sirkülasyonunun yaşandığı bir han yok. Ayrıca Eylül aylarında da festival düzenliyoruz burada" dedi.

Diyarbakır'a Gelen Bu Tarihi Yapıyı Görmeden Gitmiyor 4

HASAN PAŞA HANI'NDA 99 DÜKKAN VAR

Hasan Paşa Hanı'nda sabah 04.00 ile saat 14.00'da kahvaltı verildiğini belirten Arda, "Kahvaltı saatleri bittikten sonra bu mekanlar sadece kafe hizmeti veriyor. Hanın içinde 99 dükkan var. Hediyelik eşya, bakırcı, şal ve kahve satan dükkanlar var. Bu dükkanlar turistlere hitap ediyor" diye konuştu.

Diyarbakır'a Gelen Bu Tarihi Yapıyı Görmeden Gitmiyor 3

Muhabir: Güneş Ocağa