Fatma Temel- Veli Baltacı

Diyarbakır’da birincisi düzenlenen 3 gün sürecek 'Mezopotamya Gastronomi Zirvesi' başladı.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ev sahipliğinde 9, 10, 11 Kasım tarihlerinde 3 gün sürecek ve 1'incisi düzenlenen 'Mezopotamya Gastronomi Zirvesi'nin ilk oturumu yapıldı. Zirveye, Amerika, Almanya, İtalya ve Beyrut’tan araştırmacıların yanı sıra eski eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de farklı üniversitelerden akademisyen ve araştırmacılar katıldı.
Oturumun açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, turizmin artık sadece tarihi mekanları gezip görmekten ibaret olmadığını belirterek, turizmin deneyimlemek, tatmak ve o coğrafyada yaşayanlar gibi yaşamak olduğunu söyledi.
Gastronominin önemine vurgu yapan Kaya, "Temel hedefimiz kentin ekonomik kalkınması. Sahip olduğumuz tarımsal arazi varlığımız, tarımsal ve hayvansal ürün çeşitliliğimiz, tarihi kültürel varlıklarımız ve somut olmayan kültürel miras değerlerimiz tarım ve turizm sektörlerinde en önemli potansiyellerimiz. Aynı şekilde Diyarbakır menşeli ürünlerimiz, zengin endemik bitki çeşitliliğimiz, farklı uygarlıkların, halkların katkısı ile bugüne kadar gelen yöresel lezzetlerimiz, hala gıda ürünlerimizin birçoğunu kırsal bölgelerimizden temin etmemiz önemli avantajlarımız. Gastronomi bize tüm bu potansiyellerin turizme kazandırılması ve sürdürülmesi için bir perspektif sunuyor. Yani gastronomiyi hem kırsal alanlarla daha güçlü bağ kurmak hem de turizmi çeşitlendirmek için önemsiyoruz" dedi.

‘Gastronomi alanındaki çalışmalarımız son 3 yılda yoğunlaştı’

Kaya konuşmasının devamında gastronomiyle ilgili kentte yapılan çalışmaları aktararak şunları dile getirdi; "Gastronomi alanındaki çalışmalarımız son 3 yılda yoğunlaştı. Çalışmaya yöresel ürün ve lezzetlerin tescili ile başladık. Ama sadece tescillemenin yeterli olmadığını o ürünlerin lezzetlerin üretilerek sunulması ve sürdürülmesi gerektiğini gördük. Bu nedenle hemen İçkale dediğimiz eski kent merkezinin arkasında 150 yıllık tarihi bir yapıyı Gastro İnovasyon Merkezi olarak işlevlendirdik. Bugün dışardan gelen misafirlerimiz Arkeoloji müzesini gezdiler ve Çayönünden, Amida Höyüğe, Zerzevandan, Körtiktepeye kadar kentte devam eden kazılarda çıkarılan arkeolojik bulguları gördüler. Gastro İnovasyon Merkezimiz hemen bu müzenin arkasında yürüme mesafesinde yer alıyor ve öğle yemeğinde hep beraber gezme ve yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulacağız. Yani yer olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile iç içe bir alan. Kalkınma Ajansı desteği ile kurduğumuz bu merkezde şu an Sabancı Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü işbirliği ile eğitimler, etkinlikler ve yöresel ürün satış noktası ile ilgili çalışmalar yapıyoruz.