Olay Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde meydana geldi. İddialara göre, Cuma namazını kılmak için Bahçelievler Camii’ne giden Kulp Kaymakamı Burak Akeller, İmam M.K’nin hutbe okuma tarzını beğenmedi. Namaz bittikten sonra camiden ayrılmayan Kaymakam Akeller, imam odasına çağırdığı M.K’yi hutbe okuduğu mikrofonla darp etti.

Olaydan sonra İmam M.K, darp raporu alarak kaymakamdan şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Kaymakam Akeller’in korumalarını göndererek imamı darp ettiği mikrofonu aldırdığı iddia edildi.

Sendika açıklama yaptı

Konu ile ilgili açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız “Diyarbakır/Kulp Kaymakamı… Kaymakam mısın? Kabadayı mı? Kulp İlçesinde Diyanet-Sen İlçe Başkanımız, imam-hatip arkadaşımız Cuma namazında cemaatin huzurunda Diyanet İşleri Başkanlığımızın yazmış olduğu Hutbeyi okuyan arkadaşımıza-meslektaşımıza yakışıksız üslupla müdahale etmek provokatörlüktür.

Namazdan sonra korumasının da yardımıyla hocamızı odaya alarak darp etmesi de magandalıktır. (Daha sonrada darp ettiği mikrofonu korumasını göndererek odadan aldırdığını da biliyoruz.) Diyarbakır Valiliği ile durumu bizzat görüşerek konunun yakın takipçisi olacağımızı ve gereğinin yapılmasını hem Valilikten hem de İçişleri Bakanlığımızdan bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AMİDA HABER