Zafer TÜZÜN – ÖZEL HABER

Akgüneş, Diyarbakır’da yaz aylarında hava sıcaklıklarının yüksek olması, sıvı tüketimi, beslenme, egzersiz, güneş ve yolculuk ile ilgili bazı riskler nedeniyle bebek bekleyenler için endişe kaynağı olabileceğini söyledi.

Diyarbakır’da Anne Adaylarına Uyarılar 4

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Akgüneş, anne adaylarına sağlıklı yaz önerilerini şöyle sıraladı:

“Yaz aylarında sıcaklıklar arttıkça tıpkı, bebekler ve ileri yaş insanlar gibi gebeler de bu durumdan hassas bir seviyede etkilenebilir. Bu durumu gebeliğin ileri haftalarına denk gelmesi alınan kilolar daha da zorlaştırabilir.  Bu yüzden bazı ufak tüyolar ile gebelerimizin daha konforlu ve sağlıklı bir şekilde bu dönemi geçirmelerini isteriz.

Sıvı tüketimi

Tüm gebelerimizin özel bir durumu yoksa su tüketimini günde 2-  2.5 lt ortalama ile sürdürmesini isterken yaz aylarında 2.5-3 lt ye yaklaşmasını isteriz. Özellikle bunu tek seferde toplu bir şekilde değil de saatlik aralıklarla tüketmesini öneririz.  Böylece aşırı sıcak basması, tansiyon düşüklüğü önlenmiş olur. Beraberinde günlük 1 veya 2 bardak sade maden sularından tüketmelerini öneriyorum. Çünkü terlemeyle birlikte mineral kaybı da oluştuğundan maden suyu ile  yerine koymak daha etkili olacaktır.

Beslenme

Yaz aylarında az yağlı ve az tuzlu gıdalar sindirim açısından daha sağlıklı olacaktır.

Beraberinde taze mevsim meyve ve sebzelerini tüketmek en idealidir. Protein desteği için baklagiller ve et ürünleri de unutulmamalıdır.

Diyarbakır’da Anne Adaylarına Uyarılar 2

Egzersiz

Tüm gebelik boyunca en ideal spor yüzme olsa da her zaman bunun için imkan olmayabilir. Çünkü havuzdan ziyade deniz veya akarsu hijyen ve enfeksiyon riski açısından daha güvenlidir.  Bu sebeple de yüzmeye alternatif olarak sabah erken saatlerinde hafif tempolu bir yürüyüş en kolay yöntem olacaktır.

Güneş

Anne adaylarımız yazın dışarı çıkarken ince, açık renkli ve pamuklu giysiler tercih etmelidir.  Mümkünse öğlen vakitler özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe direkt maruz kalınabilecek ortamlardan kaçınmalıdır. Ayrıca katkı maddesiz mineral yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler tercih etmelidir.

Diyarbakır’da Anne Adaylarına Uyarılar 1-1

Yolculuk

Doğuma yakın haftalarda uzun yolculuklar önermemekle birlikte yapılan araçla seyahatlerde ayaklar yerden yüksek uzun oturma şeklinde yolculuk yapılması daha uygundur.  Bu seyahatler sırasında 2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yapıp pozisyon değişiklikleri ile vücut rahatlatılmalıdır.”

Editör: Serdar BATIHAN