ÖZEL HABER - Zafer TÜZÜN

Diyarbakır’da iki gün etkili olan sağanak yağış, Devlet Su İşleri’ne bağlı Devegeçidi Barajı’ndaki su seviyesini kapasitenin üzerine çıkarttı. Baraj kapaklarının tedbir amaçlı açılması sonucu merkez Yenişehir İlçesi’ne bağlı Örnek ve Yaytaş Mahallesi’nde yüzlerce dönüm ekili tarım arazisi sular altında kaldı.

Di̇yarbakir’da Baraj Kapaklari Açildi3


Alınan bilgiye göre DSİ yetkililerinin aldığı karar doğrultusunda baraj kapaklarından saniyede 130 metre küp su bırakılmaya başlandı. Ani su tahliyesi nedeniyle çiftçiler mağdur oldu. Barajın Yaytaş ve Örnek Mahallesi’ne uzanan kıyısındaki ekili tarım arazileri sular altında kaldı. 


Gazetemize konuşan köylüler, “Meteoroloji’nin günler öncesi yaptığı uyarılara rağmen DSİ ve diğer yetkililer önlemlerini tam alamadılar. Mapa yolu eski Karaköprü civarı, yeni köprü geçen yıl yağmurlardan dolayı taşmıştı ama hiçbir yetkili duruma el atmadı... Bugün, yeni köprünün ve Devegeçidi çayının dere yatağı ıslahı yapılmadığından köprü tıkanmış ve ön kısmı su depolamaya geçtiği için ekili tarlaları su basmıştır.

Di̇yarbakir’da Baraj Kapaklari Açildi2

Yetkililerin acilen dere ıslahını ve yeni bir köprü yapması elzemdir” diye konuştular.
Bu arada camilerden vatandaşlara tedbir almaları konusunda uyarı anonslarının yapıldığı öğrenildi.

Muhabir: Zafer TÜZÜN