ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Kumgölü Köyü'nün Susamış Mezrası'nın Murat Ovası'nda bulunan Maaz Bin Cebel Türbesi’nin çevresinde bin 400 yıldır Murat Şenlikleri düzenleniyor.

Hz. Ömer'in komutanlarından İyâz bin Ganem Silvan'ı almakla görevlendirildiğinde ordusu için asker toplarken Muaz Bin Cebel'in oğlunu da yanına almak ister. Ancak oğlanın annesi bu duruma karşı çıkar ve oğlunun nişanlı olduğunu, savaşa gitmesini istemediğini söyler. Bunun üzerine komutan kadına 'söz veriyorum oğlunuz sağ salim dönecek. Savaştan sonra elini tutup sana teslim edeceğim' onu ikna eder.

Diyarbakır'da Bin 400 Yıldır Bitmeyen Şenlik4


Hz. MUHAMMED'İ RÜYASINDA GÖRÜR

Fakat savaş sırasında oğlan, Malabadi Köprüsü'nün kuzeyinde Batman Çayı yakınlarındaki Kemök Köyü'nde 17 Mart'ta şehit düşer. Savaş sırasında komutan söz verdiği gibi şehidin elini alır ve annesine teslim eder. Ancak askerin eli hemen sonra kaybolur. Oğlunu şehit veren anne, büyük bir üzüntüye kapılır. Anne ta ki bir gece Hz. Muhammed'i rüyasında görene kadar yas tutar. Kadının rüyasına giren Hz. Muhammed ona şöyle der; 'Ey Muaz'ın annesi oğlun nişanlıyken şehit oldu. Muradına eremedi. Üzülme ona düğün yapamadın, ama her yıl burada oğlun için düğün yapacaklar. Böylece oğlun da ahirette muradına erecek' der. Bu rüyadan sonra her yıl 17 Mart'ta köyde 4 gün boyunca Murat Şenlikleri düzenlenir.

Diyarbakır'da Bin 400 Yıldır Bitmeyen Şenlik3


KIZLAR VE OLANLAR BU ŞENLİKTE BİRBİRLERİNİ BEĞENİRLER

Murat Şenlikleri'nde yemekler pişirilir, davul zurna eşliğinde halaylar çekilir, kızlar ve erkekler burada birbirlerini beğenir ve sözlenirler. Sözlü ve aşık kızlar burada sevdikleriyle buluşur. Bu gelenek köyde halen devam etmekte. Murat Şenlikleri köyün kültürel mirasını bir parçası haline gelmiş ve her yıl binlerce Müslüman bu şenliklere katılarak Muaz için dua eder onun anısını yaşatırlar.

Muhabir: Güneş OCAĞA