ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Sevilen sokak lezzetleri arasında yer alan midye dolma Diyarbakır'da da revaçta. Merkez Suriçi'nde kurdukları seyyar tezgahlarda midye satan esnaf, genelde gençlerin ilgi gösterdiğini söylediler.

Diyarbakır'da En Çok Gençler Tüketiyor3

MİDYELER İZMİR'DEN GETİRİLİYOR

Midyeleri İzmir'den getirdiklerini belirten seyyar midyeci Murat Demirhan, "Günlük bin tane midye satıyoruz. Normalde denize kıyısı olan kentlerde midye yenir, ama artık Diyarbakırlılar da seviyor. Gençler yoğun bir ilgi gösteriyor" dedi. 

DİYARBAKIR'IN SOKAK LEZETİ OLDU

Midyenin Diyarbakır'da sokak lezzetleri arasında yer aldığını kaydeden Demirhan, "Küçük midyelerin tanesi 6 TL, büyük olan midyelerin tanesi ise 8 TL'dir. Bir kişi en az 5 tane, en fazla da 20 tane yiyor. Bazı insanlarda bağımlılık yapıyor, sürekli gelip yiyorlar" diye konuştu.

Diyarbakır'da En Çok Gençler Tüketiyor4

BİRÇOK VİTAMİNİ BARINDIRIYOR 

Midyenin sağlık açısından da etkili bir deniz ürünü olduğuna işaret eden Demirhan, "A, B1, B2, B6, B12 ve C vitaminleri açısından çok zengin bir besindir. Ayrıca midyede omega 3 yağ asitleri var. Yalnız vatandaşlar midyeyi emin oldukları yerlerden yesinler, sağlıksız ortamada yapılan midye dolmadı sağlığı bozar” uyarısında bulundu.

Muhabir: Güneş OCAĞA