Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2025-2029 Stratejik Planı’nın hazırlığına 17 ilçede halk, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, belediye eş başkanları ve meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarını dahil etmek amacıyla çalışmalara başladı. Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıların ilki Sur, Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerindeki mahalle muhtarlarıyla yapıldı. Toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, ilçe belediyelerinin eş başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, genel sekreter yardımcıları, DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, büyükşehir ve DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün ilgili daire başkanları ile çok sayıda mahalle muhtarı katıldı.

Muhtarlar görüş ve önerilerini dile getirdi

Toplantıda mahallelerinde yaşanan su ve yol gibi altyapı sorunlarını dile getiren muhtarlar, mahallelerindeki sorunların yanı sıra 5 yıllık Stratejik Plana ilişkin görüş ve önerilerini dile getirdi.

Bucak: 5 yılı hep birlikte planlayacağız

Toplantıda konuşan Eş Başkan Bucak, 5 yıllık Stratejik Plan kapsamında toplandıklarını belirterek, toplantıya katılan mahalle muhtarlarına teşekkür etti. Sivil toplum örgütleri, muhtarlar, toplumun tüm dinamikleri ve halkla birlikte 5 yılı planlayacaklarını vurgulayan Bucak, aralık ayından bu yana köylerin altyapı, su ve yol sıkıntılarının farkında olduklarını söyledi. Bucak, seçimden sonra bazı planlamalar çerçevesinde DİSKİ Genel Müdürlüğü ve ilgili daire başkanlıklarıyla yerinde tespitler yaptıklarını kaydetti.

‘Halkın bütçesine sahip çıkacağız’

Kayyum atama ve uygulamalarına dikkat çeken Bucak, kayyumların atandığı 8 yılda amacın halkın yoksul ve yoksun bırakılması, belediyelerde bir talan ve rantiye yaratmak olduğunu ifade etti. Belediye kaynaklarının halk için kullanılmadığını kaydeden Bucak, kayyımların 8 yıl boyunca muhtarlarla yaptığı toplantıların da yaşanan sorunlara bakıldığında havada kaldığını belirtti. Belediyelerine sahip çıkacaklarını vurgulayan Bucak, “Biz belediyelere sahip çıkacağız derken, bu halkın kazanılmış haklarına ve halkın olan bütçesine sahip çıkacağız. Yoksa biz binalardan ve duvarlardan bahsetmiyoruz” dedi.

‘Kayyuma birlikte karşı çıkmalıyız’

Kayyum atamalarına karşı birlik olma çağrısı yapan Bucak, “Bugün halkın olan belediyelere yönelim olduğunda birlikte karşısında olmalıyız, ses çıkarmalıyız. Nerede olursak olalım, demokratik hakkımızı kullanmalıyız. Bunun antidemokratik ve gayrimeşru, hiçbir hukukta yeri olmadığını ifade etmek zorundayız” diye konuştu. otobüsler alacağız, hatlarımızı yeniden elden geçireceğiz, şoförlerimizi eğiteceğiz.”

Kaynak: BULTEN