Bismil ilçesi kırsal alanında vatandaşlar yerde yatan bitkin halde bir leylek buldu. Durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bildirdiler.

Leylek, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi yerleşkesinde bulunan Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne teslim edildi. Merkezde görevli veteriner hekimler Kasım Ertürk ve Emre Yalçın tarafından yapılan kontrollerde leyleğin elektrik akımına kapıldığı tespit edildi. Leylek tedavisi ve gerekli beslenmesi yapıldıktan sonra doğaya bırakılacak.

Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Topaloğlu, leyleğin elektrik tellerine çarptığını belirterek, “Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yorgunluğa bağlı olarak bir yerde konaklarken elektrik çarpmasına maruz kalıyor. Leyleğin gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra tedavi süreci başlatıldı. Şu an beslenmeye başlandı. Özellikle bu mevsimlerde leylekler daha ılıman iklimlere doğru göç ederken yorgun düşebiliyorlar. Tedavisi yapıldıktan sonra tekrardan doğaya salınacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi