ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Diyarbakır’da 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde Ekspres Gazetesi olarak sokakta 1 Mayıs’ı işçilere sordu. Suriçi’nde tezgâh açan Recep Yürken isimli vatandaş, “Kenger satıyorum. İş yok, güç yok. Mecburen çalışıyoruz. Çocuklar evde ekmek bekliyor. Biz de ekmek için mecburen çalışıyoruz. İşçi bayramı olsa da çalışmak zorundayız. Millet bayramda biz de burada çalışıyoruz. Geçim zor, evimiz yok. Kirada oturuyoruz. 93’ten beri göç ettik buraya. Tatil yapmam gerekirken, kenger satıyorum” dedi.


“ÇOCUKKEN SU SATIYORDUM, HALA İŞÇİ OLARAK SOKAKLARDAYIM”

İşçi olarak başka bir ülkeye göç edeceğini söyleyen Bilal isimli vatandaş, “Çocukluğumdan beri bu sokaklarda çalışmaya başladım. Su satıyordum büyüdüm yine işçiyim. Ama burada işçi olarak haklarımızı alamadığımız için ben ülkemi terk ediyorum. Çocuklarımı alıp başka bir yere bir ülkeye göç ediyorum işçi olarak. Belki orada işçi olarak haklarımızı daha iyi alabiliriz. Burada işçi haklarının olmamasının sebebi belki egemen güçlerdir diye düşünüyoruz ama sadece ondan değil içimizdeki kötülük burada dışa vuruyor.

Belki haklarımızı alamadığımız için belki sadece ataerkil yaşadığımız için veya boyun büktüğümüz için tam olarak sebebi nedir bilmiyorum ama burada adalet yok. Benim çocukluğum buralarda geçti. Ben buralarda büyüdüm gideceğim diye çocuklarımı son kez buralarda gezdirmek istedim. Umarım adalet denilen şeyin sadece kelimede, şiirlerde, yazılarda, eylemlerde ve sloganlarda değil de gerçekten içimizde olduğu bir dünya olur” diye konuştu.


“TATİL YAPSAK ÇOCUKLAR AÇ KALACAK”

Naif Ekinci isimli vatandaş ise şunları söyledi: “Biz devlet değiliz, işçiyiz. O yüzden çalışıyoruz. Sabah beşte geliyoruz. Gece on bire kadar dışardayız. Tatil yapsak, bayram yapsak çocuklar aç kalacak. 1 Mayıs’la ilgili hiçbir şey söylemek istemiyorum. Memurlara sorun onlar kendilerine tatil yapıyorlar. Gece gündüz çalışıyoruz.”

Diyarbakır’da Işçiler 1 Mayıs Bayramı’nda Da Iş Başındaydı3


“KİMİN KARNI TOKSA ONA BAYRAMDIR”

Sur’da 30 yıldır meyve satan bir vatandaş ise düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Biz de tatil yok hep çalışıyoruz. 1 Mayıs’la ilgili ne söyleyebilirim ki hep çalışıyoruz. Bayram yapamıyoruz. 30 yıldır bu i yapıyorum nasıl tatil yapayım? Burada tatil diye bir şey yok çalışmazsan aç kalırsın. Bir günde bir gündür. Akşam eve gittiğimde kim ekmek verecek bana. Kimin karnı toksa ona bayramdır.”

Muhabir: Fatma TEMEL/Veli BALTACI