HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Diyarbakır'da Türk Jinekoloji ve Obstetrik Vakfı (TJOV) tarafından iki gün boyunca sürecek olan "Doğu ve Güneydoğu Bölge Sempozyumu" başladı.

Bir otelde düzenlenen sempozyuma dair Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin jinekoloji-onkoloji Cerrahi Doktoru Sedat Akgöl, "Araştırma hastanemizde Güneydoğu'daki kadın hastalarımıza hizmet veriyoruz.

Diyarbakır'da Kadın Hastalıkları Zirvesi5

Hastanemiz yeni bir eğitim ve araştırma misyonu kazanmış ve hızla bu misyonu tamamlıyor.  Misyonumuzu tamamlamak için tabii ki de yurt içi ve yurt dışındaki meslektaşlarımızla deneyimlerimizi aylaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de, biz neler yaptık, neler yapmak istiyoruz bunları sergiliyoruz. Bunları sergilemenin yeri de sempozyum ve kongrelerdir" dedi.

DİYARBAKIR'DAKİ DOKTORLAR DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIYOR

 Düzenlenen iki günlük sempozyumun bir yıllık çalışma ve hazırlama sürecinin olduğuna dikkat çeken Akgöl, şunları belirtti: "Bu iki günlük sempozyum olarak görünür ama, bunun arkası ve önü bir yıla yayılır. Biz sempozyum öncesi hastanemizde 3 gün değişik cerrahiler yaptık.  

Diyarbakır'da Kadın Hastalıkları Zirvesi3

Bugün ayrıca canlı cerrahi ameliyatlarımızı yapacağız. Biz neler yaptık neler yapıyoruz bunu bu sempozyumda karşılaştıracağız. Yurtiçi ve yurt dışından meslektaşlarımız bizlerle. Diyarbakır'da iki gün boyunca bilimsel bir şölen olacak. Tabii bunu yaparken vakfın güzel katkısı çok önemli. Vakıfla bu işi çok daha rahat sağlayabiliyoruz. Diyarbakır'daki doktorlar olarak yaptığımız işleri meslektaşlarımıza gösterme şansına sahip oluyoruz."

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DA BİR İLK

Doğu ve Güneydoğu sempozyumunun  önümüzdeki artık her yıl düzenleneceğini vurgulayan Akgön, "Yani ileride 60., 70. kongrelerimizi yapacağız ve torunlarımız görecek, biz onlara diyeceğiz ki biz ilkini Diyarbakır'da gerçekleştirdik. Bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu ameliya dünyada korkarak yapılan bir ameliyat ve normalde 30-40 kişilik ekiple gerçekleştirilen bir ameliyat.  Biz bunu her gün yapıyoruz, ama Diyarbakır’ımızı ve hastanemizi tanıtmak amacıyla çok iyi bir piyar çalışması oluyor" diye konuştu.

Diyarbakır'da Kadın Hastalıkları Zirvesi6

"KADIN HASTALIKLARI İKİ GÜNDE ANLATAMAYIZ"

Akgön, son olarak şunları söyledi: "Bu kongre tabi aynı zamanda sosyal bir kongre. Kadın hastalıklarının her şeyini iki günde anlatamayız. Ama kadın hastalıkları nereye doğru gidiyor ile ilgili vizyon belgesini açıklayacağımız bir sempozyum ve kongredir bu. Artık herkes Mayıs'ın 4. haftası Diyarbakır'da olacak. Bizim temel amacımız kadın hastalıklarında lider bir kongre olmak."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI